Lavasten vs. trærod

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cp — 3. juni 2006, 20:41

hej...

hvad er det beste at bruge i et Malawi cichlide akv. lavasten eller trærod?

Mvh.
Carsten Pedersen

Bail — 3. juni 2006, 20:49

Jeg tror mest på træroden 😉

Mvh.
Bail

hustler west på — 3. juni 2006, 20:49

Jeg ville under alle omstændigheder holde mig fra lava sten i et hvilket som helst akvarie og specielt et malawi da de elsker og svømme ind og ud igennem stenhuler og sprækker - og lavasten er utrolig skarpe i deres kanter og kan godt give fiskene rifter og efterfølgende hud sygdomme som hurtigt kan inficere sig.


De bedste hilsner
Hustler west på

sat — 3. juni 2006, 21:10

ingen lavasten da malawi elsker at nubbe sig op af sten og træroden ved jeg heller ikke om den passer. det skulle lige være hvis du har aci yello fin da de findes omkring medfalende trær i søen

Hilsen
Michael Diget

Brian C — 3. juni 2006, 22:30

Som #4 siger heller ingen trærod medmindre det drejer sig om acei, det bedste vil være marksten, faxekalk, kenyarock, enten natur eller sandblæst, jeg ville personligt vælge faxekalk eller kenyarock, evt en lille rod hvis der skal være sugemaller i tanken

Mvh.
Brian C

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.