Opstart med meget fint sand
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
cvigen — 6. juni 2006, 00:56
Sandet blev skyllet flere gange inden det kom i akvariet, og afgav da meget "farve", men åbenbart ikk det hele. Umiddelbart ser det ud til at have et stort indhold af skaller, eller rester derfra, derfor måske den hvide farve.
Det ser ud som om at lige så snart der er den mindste bevægelse i sandet hvirvles det op, og gør vandet endnu mere uklart, kan der gøres noget ved dette eller er det bare det forkerte sand jeg har købt?
På forhand tak
Claus
Fætter guf — 6. juni 2006, 11:17
Hvis du hælder regnskovsfisk ned, så vil de ikke trives. Sandet er så hvidt at de mister farven - og vandet bliver for hårdt, og PH'en ryger nok med op også. Igen modsat af hvad regnskovsfisk skal have
Du har under alle omstæmdigheder ikke skyllet det godt nok.
Hvad mener du med "der ligger sand på indsugning til pumpen" - Indsugningen skal naturligvis væk/hæves fra sandet, for ellers fylder du jo pumpen med sand.
Mvh.
Fætter Guf
Steffen Kbh — 6. juni 2006, 11:26
Vh.
Steffen Kbh
cvigen — 6. juni 2006, 12:17
Indsugningen hænger ca 4 cm over sandet, men det er som om der hvivles sand op på selve indsugningen.
Tror løsningen hedder en tømning og nyt bundmateriale.
tak.
Claus
KasperK/Lolland — 6. juni 2006, 12:35
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
fo_dk — 6. juni 2006, 12:39
Kærlig hilsen
fo_dk
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.