Kunne tænke mig discus.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Heidi-B — 17. juli 2006, 21:54

Heii..
Jeg har et 160 liters akvarie, som jeg har haft et års tid. Jeg har haft en del forskellige fisk, som har været nemme at passe og ikke så advanceret. Nu er mit store ønske, at få Discus fisk, fordi de er nogle meget flotte og lidt anderledes. Jeg kunne godt tænke mig, at få nogle gode råd, tips og anden form for vejledning inden jeg laver mit akvarie om til et Discus-hjem.. :-)

Håber I vil hjælpe mig på vej.
Mvh. Heidi..

Jacob — 17. juli 2006, 21:57

Her er ihvertfald en stribe artikler om Discus : http://www.akvariesiden.dk/akvariet/browse_ny.php?vis=emne&emne=79

mvh

Jacob

MortenP. — 17. juli 2006, 23:04

Et råd: Få et større akvarium inden du køber discus. Medmindre du køber et par, og det er nok ikke en god ide at begynde med, så skal du minimum have fem stk. Og da de skal have ca. 50 l pr. styk udvoksede så kan du selv regne dig frem til hvor stort et akvarium du skal have fat i.
Og ellers er der masser af information at hente på www..gam-jensen.dk og www.discus-dummies.dk

Mvh. Morten.

MortenP. — 17. juli 2006, 23:05

Det var www.gam-jensen.dk

/Morten.

Ringsted — 18. juli 2006, 15:03

Nede i min dyrehandel har de to discus og de går i et 60l ca... der er ingen bundlag eller noget andet (en pumpe)...
Det er sku trirs at se på for de er sk flotte!

Ringsted

gibson — 18. juli 2006, 15:25

60L er ikke meget, men om der er bundlag i er vist ligegyldigt :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.