Hvid belægning på alfixmoduler..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bak69 — 22. juli 2006, 15:33

Nu er jeg endelig ved at lave en prøvefyldning af min balje med alfixmoduler i
Der kommer en hvid belægning på alle modulerne, det ser ud til at den er lige til at skrubbe af med en børste, men hvad er det og kender I andre til det?
Jeg har ellers allerede skrubbet dem af med masser af vand og en hård opvaske børste

Mvh.
Peter Bak

zardor — 22. juli 2006, 15:59

Hej Peter

Ja det er så vidt jeg husker salpeter der afsondres. Har du bare vasket baggrunden eller har den ligget i blød i nogle dage med vandskift?

Med venlig hilsen
Christian

bak69 — 22. juli 2006, 16:03

Jeg har skrubbet den med en hård opvaskebørste, og så har den stået i vand nogle dage..
Kan jeg mon regne med at det stopper igen, er sgu ikke så sikker på det lige er så fedt for fiskene :-)

Mvh.
Peter Bak

zardor — 22. juli 2006, 16:07

Jeg ville ikke komme fisk i før det stopper men lave 100% vandskift en gang om dagen indtil det holder op.

Med venlig hilsen
Christian

Mike — 22. juli 2006, 17:43

du har nok ikke været tålmodig nok med at vente til at et alfixlag tørrede inden du påførte et nyt eller også har du ikke ladet det hærde nok inden du smed vand i baljen.. jeg ved ikke så meget om alfix, men det er vidst grunden til at der opstår salpetersyre

Venligst
Mike Hermansen

bak69 — 22. juli 2006, 18:02

Jeg er sikker på at jeg har ladet det tørre nok både imellem og efter det sidste lag alfix blev smurt på, så det kan ikke være problemet..

Mvh.
Peter Bak

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.