En houdini krabbe,der nær tog livet af mig!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
wasabi — 27. juli 2006, 08:40
Da jeg her til morgenen skulle på wc så jeg til min store rædsel en KÆMPE edderkop! Da jeg studerede den nærmere, var det sørme min halvstore krabbe (omkr 4x3cm) Og så skreg jeg lige een gang til, og fik vækket hele familien!
Den må være stukket af i løbet af natten, og fundet ud til wcét. Det jeg så ikk forstår er, hvordan?
Han er i øjeblikket kommet i 54lt, da jeg er igang med en akvamor behandling i det store! Men der er amatur på, lågen stod på klem (for at gi fiskene x-tra luft) men der er stadig 10 cm ned til vandet! Jeg har et pr åkander (lign plante) der nede, men stadig er dre et stykke til toppen!
Så er der derfra ca 1,10cm ned til gulvet og ydeligere 7-8 meter til wcét! Jeg gik i seng kl. 00 (ca) så det er efter det!
Det er meget hedigt at jeg fandt det lille kræ, som vi nu kalder "Houdini", men hvad var der sket hvis ikke jeg havde set ham? Var han ikke indtørret i løbet af dagen???
Det jeg så funderer over er, hvorfor wcét af alle rummene? Er det fordi der er fugtigt derinde? Har dden kunne fornemme vand? Og hvorlænge kan en krabbe egentlig leve uden vand? For det må alligevel have taget et stykke tid for den at møve sig helt derud?
Nu er den tilbage i akvariet igen, og jeg er sikker på at den glor surt på mig og tænker " Det var SÅ tæt på"!
De bedste hilsner
wasabi
Finkeldinken — 27. juli 2006, 08:52
Har nogle venner med en blå hummer, der lavede NØJAGTIG samme stunt!
Konen fandt hummeren på sightseeing i badeværelset i forbindelse med sin natlige tissetur...
Der snakkede vi også om de ting du spørger om, men vi kom aldrig frem til noget konstruktivt, hehe - vi kom hele tiden tilbage til emnet om, hvor højt Hanne havde skreget, og hvor meget manden og børnene lettede fra madrasserne i det øjeblik! 😀
De bedste hilsner
Lise
kim m — 27. juli 2006, 08:53
Mvh.
Kim Mathiasen
wasabi — 27. juli 2006, 09:02
De bedste hilsner
wasabi
michy — 27. juli 2006, 09:15
De er nogle sataner til at ødelægge alt i akvariet, og til at stikke af... men dog nogle sjove sataner *S*
Hvorfor lige WC'er ved jeg ikke, men det er også set i en anden tråd her på siden *S*
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=8&id=237362
#2 havde de saltvand ? , ellers kan rolig tro på at der er krebs og ikke en "blå" hummer som de meget populært bliver solgt som *S*
Med venlig hilsen
Michael Larsen
Finkeldinken — 27. juli 2006, 09:59
Da den så efter 1/2 års tid havde slået sin makker ihjel og spist den(de købte to), Fanget alle fisk i baljen og spist dem, klippet samtlige planter i stykker og vokset til 15-18 cm tog jeg den i pleje og fandt en ejer igennem RAF. Han sagde så, at det var en blå hummer - men han kunne tage jo fejl 🙂
Jeg leder lige efter et foto til dig - det kunne være sjovt at finde ud af dens "rigtige" navn - altid rart at lære noget nyt. (Hun (viste det sig) fik i øvrigt rogn og kvitterede med over 200 børn kort tid efter han havde sat hende ned til sin anden hummer.)
De bedste hilsner
Lise
Brain — 27. juli 2006, 17:16
#6 De bliver vidst bare kaldt hummere som et kælenavn/salgsnavn.
Der lever ikke hummere i ferskvand, de lever i saltvand.
Dem der lever i ferskvand hedder krebs.
Mvh.
Laura
wasabi — 27. juli 2006, 17:59
#7 Du har ret, de ligner virkelig meget en edderkop, det var også derfor at der var to skrig og ikke kun een!
??? Vil det sige at man ikke kan få krebs fra havet? Havet=hummer og Ferskvand=krebs?
De bedste hilsner
wasabi
wasabi — 27. juli 2006, 18:04
De bedste hilsner
wasabi
Brain — 27. juli 2006, 18:41
Jeg ved ikke om der findes krebs i havet, men jeg ved at der ikke findes hummere i ferskvand
Mvh.
Laura
wasabi — 27. juli 2006, 18:48
Er der nogen der har nogle ideer til at lokke den? Med noget lokkemad evt??? Vi vil altså meget meget gerne have ham tilbage!
De bedste hilsner
wasabi
Soulen — 27. juli 2006, 19:00
Mvh.
Heine
snegleren — 27. juli 2006, 19:56
Håber da i finder den lille fyr igen
Mvh.
Jeppe
Finkeldinken — 27. juli 2006, 23:44
Den fantastiske...
Den utrolige...
Den helt igennem uforlignelige...
Voted: Escape Artist of the Year by AS' dommerpanel...
KRABbeeeEN HOUDINIIII!!!
(Applause, please! ;D)
De bedste hilsner
Lise
Finkeldinken — 28. juli 2006, 00:25
Men altså: KAn I hjælpe mig med et latinsk navn og et foto? Jeg håber, det er ok med dig, Wasabi?
Det, jeg kan fortælle om hende er, at hun var knap 20cm udstrakt, da jeg hjalp med at "genhuse" hende.
Hun var havde en meget dyb blåliggrøn farve, med orangeagtige farver ved leddene på benene og på "skærene" af klosaksene, og to orangerøde komma-formede prikker på hvert af bagkroppens led (én på hver side)
Hun var noget slankere bygget end de fleste af de nordamerikanske krebs jeg har fundet fotos af (div. Cambarus m.v.) og jeg har af og til set arten i dyrehandler, så den er ret almindelig i DK, tror jeg. Jeg kan i øvrigt godt forestille mig, hvis den bliver solgt som "Blå hummer", selvom den virker mest grøn på mig...
Jeg tænker, det kan være en "blå flodkrebs" men jeg synes, at hende her var væsentlig klarere og stærkere i farverne, end de fotos, jeg finder...
De bedste hilsner
Lise (Undskyld forstyrrelsen, Wasabi - men du skrev selv, du gerne ville se et foto, hihi...)
fnal — 28. juli 2006, 12:09
God jagt Wasabi!!!
mvh Nanna
wasabi — 28. juli 2006, 21:06
Nu har jeg lukket alle de huller og åbninger der er i akvariet! Ihhh altså mand, min mand siger at hvis den stikker af igen og forskrækker ham sådan, så vil han skylle den ud i toilettet! Så nu er det blevet til en alvorlig sag!
Men jan kan ikke putte Houdini op i 250lt før akvamorbehandlingen er færdig og der går lige noget tid endnu! WHAT I DO?
Og ikke nok med det, imorges fandt min søn endnu en indtørret øksefisk på gulvet! Hvad sker dre lige for mig? Enten prøver de at flygte ellers begår de selvmord? Ved altså ikk hvad der sker, for akvarierne er son de plejer ud over hvide pletter!
Hmmmm min søn skulle også være tilbage for 36 min siuden og han er heller ikke kommet hjem....jeg tror sørme at de stikker af fra mig,hahaha!
#15 er det krebs du nævner ikke lidt halv stor? Uha da, den ville jeg ikke turde at røre ved! eeuuuvvv
De bedste hilsner
wasabi
michy — 28. juli 2006, 21:12
Em mulighed er at vandet er for varm, derfor søger de nye græsgange....Mit bedste bud her i varmen *S*
Med venlig hilsen
Michael Larsen
fnal — 28. juli 2006, 21:16
mvh Nanna
wasabi — 29. juli 2006, 08:26
Men jeg tror at den er ked af at den er blevet flyttet fra sit hjem, den boede jo i 250lt, men rykket over i 54lt mens der er medicin i den anden!
Jeg har forsøgt at forklare den, at det kun er for en lille periode, men den vil bare ikke lytte! I nat lod den vær med at stikke af, så det er ok...men vi holder skrapt øje med den!
Kærlig hilsen
wasabi
tikl — 29. juli 2006, 22:20
Det er åbenbart et meget stædigt dyr, der bare ikk vil finde sig at skulle ta til takke med en mindre ejendom... 😀
Vi er altså osse blevet enige om, at vi ikk har nerver til at ha sån en edderkop atrap til at gå løs herhjemme, men derfor håber jeg da nu stadig at det lykkes dig at holde den indespærret...
Held og lykke med det.. :-)
De bedste hilsner
Pia
Brain — 30. juli 2006, 07:45
Jeg har hørt om det før med andre krabber.
Mvh.
Laura
wasabi — 30. juli 2006, 09:37
Men nu håber jeg og tror ikke at den stikker mere af...men hold da op hvor ser mit akvarie forfærdeligt ud! Bag til er dre klistret malertape på. Oven på amaturet er der kommet et grønt net på som er klistret sammen med malertape, ja dte er IKKE noget kønt syn!
Men jeg frygter meget at min mand på 100kg skal træde på Houdini...Kan I forestiller Jer lyden af "KNAS"??? Det ønsker jeg absolut ikke, men tak for alle Jeres "held og lykke´r" det er jeg meget glad for, og nu krydser vi fingre igen igen!
Kærlig hilsen
wasabi
Finkeldinken — 31. august 2006, 23:32
Jeg ved godt, at dette er en gammel tråd, men gæt hvad:
Jeg har ledt og ledt efter et foto af den krebsetype "blå hummer, hehe" som jeg fortalte udbryderhistorien om i nummer to - det har irriteret mig lidt...nu har jeg så kigget AS billedarkiv igennem, og fandt rent faktisk et billede af én, der 100% sikkert er samme art. Det er den på dette fine foto, som Brian C har lagt ind:
http://www.akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=11823
Dette foto har også titlen "Blå hummer", men hvad er mon det latinske navn?
Ikke fordi jeg skal have sådan et kræ, hehe...jeg synes den var slem og skræmmende nok at passe!
Det kunne bare være sjovt at vide... 😉
Hvordan går det forresten med jeres Houdini, Wasabi?
De bedste hilsner
Lise
wasabi — 1. september 2006, 08:35
Nå, men jeg må dsv meddele at min krabbe "nok" er død! De forsvandt som den altid gjorde, og vi plejede at finde den på toilettet, men pludselig en dag så var den væk, og vi har ikke set den siden....så her er en efterlysning:
ER DER NOGEN DER HAR SET KRABBEN HOUDINI? HAN FORSVANDT CA MIDTEN AF AUGUST, SIDST SET I AKVARIET! HAN ER CA 4 X 4 CM OG HAN HAR LIDT GRØNALGER PÅ SIN SKJOLD, DET ENE ØJE ER LIDT STØRRE END DET ANDET OG HAN HOLDER MEGET AF REJER!!! HVIS I SER HAM SÅ KONATKT OS VENLIGST, OG DUSØR GIVES!!!
Kærlig hilsen
wasabi
Martin — 1. september 2006, 10:23
Brain — 2. september 2006, 13:29
Har I tjekket om han sidder inde i skabet med munden fuld af osterejer? 😉
Mvh.
Laura
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.