Hvorfor er kampfisk så svære at holde liv i
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
ravnen98 — 2. august 2006, 23:09
Hilsen Lotte
Janne — 2. august 2006, 23:13
Hvor varmt er der i akvariet?
Mvh.
Janne
Tante Lilla — 2. august 2006, 23:37
De går i 25 grader, 30-40 % vandskift hver uge (1,5 i 120 liters & 1,4 i 200 liters akvarier), levende/frost foder hveranden dag, flagefoder de andre, en fastedag om ugen. Indimellem lidt knuste grønne afskallede ærter.
De bedste hilsner
Ina Olsen
Villads — 3. august 2006, 01:52
Hvem har fået den mærkelige ide?
Jeg får da mad hver dag!
Med venlig hilsen
Villads
gabo — 3. august 2006, 10:04
Nu har jeg haft min i næsten 2 år, og den er vild med grønneærter og myggelarver. Den gider heller ikke spise, hvis jeg bare smide det i, hehe, jeg er nød til at holde det, så kommer han og ta maden
Mvh.
gabo
Fætter guf — 3. august 2006, 10:47
Det er ikke nogen mærkelig idé. Det kan man sagtens.
Jeg er med i en akvarieklub hvor vi kun fodrer tirsdag torsdag og lørdag. Det er gået fint i over 10 år. Fiskene vokser bare lidt langsomt, men nogle unger er vi nødt til at tage med hjem indtil de er fodret lidt op. Unger af guppy/ungefødende, cichlide og ancistrus vokser op uden problemer.
Mvh.
Fætter Guf
Bruger #823513 — 3. august 2006, 10:51
Jeg har også haft probblemer med kampfisk..finneråd..selvom vandet var ok.
Mvh.
Rene svenson
Villads — 3. august 2006, 15:34
Med venlig hilsen
Villads
bettasplendens — 3. august 2006, 17:16
Med venlig hilsen
bettasplendens
ravnen98 — 4. august 2006, 00:31
akvariet har en temperatur på ca 22-23 grader.Vi har altid fodret hver anden dag.. For at undgå overfodring..De barber han gik med er ret små og fredelige, de virkede næsten bange for ham..Han Spiste fint, jeg holdt meget øje med ham..
DEt er som sagt ikke første gang at vi har holdt kampfisk.. En af gangende havde vi dem (1 han og 3 Hunner) i et 38l alene. For vi syntes de er så flotte.. Men nej.. samme resultat. de døede en efter en.. Men her blev de så tykke og oppustede , at de til sidst lignede pinsvin.
Og det med at holde fisk en bowle, er ikke vildt med det.. Jeg syntes det er synd for fiskene.. Og det dur heller ikke i et børne værelse. Kampfisken gik i min 15 måneder gammel datters akvarie, hun elsker at falde i søvn imens hun kigger på sine fisk
Er der nogen som har nogle gode råd til at holde dem.. For jeg vil nu gerne have dem igen. Hvordan undgår man de blir syge og hvor er det bedst at købe dem,?
Hilsen lotte
bettasplendens — 4. august 2006, 10:02
Jeg fodrer dagligt og giver afvekslende kost. Allerhelst vil mine kampfisk have myglarver. Tørfoder tages også en gang i mellem. Når der gives myglarver så skal der ofte ikke mere en op til cirka 5 larver til før fisken har spist nok! Alt andet er ofte for meget.
Kampfisk er relativ nemt at holde og pga. af de utrolige fjendtlige biotoper som de stammer fra så kan de klare store udsving i både vandværdier og temperatur.
Når du er i forretningen og skal udvælge en kampfisk så gå hen til glasset og se om han gemmer sig for dig eller om han kommer mod dig for at lave lidt "show off" eller bare være nysgerrig. Kampfisk er nysgerrig dvs. en tilbageholdende fisk har det ofte ikke særligt godt. Mht. hunnerne så skal de bare være livligt og må gerne have en lidt tyk bug (rogn). Hvis de er lidt efter hinanden så er det normalt. Hunnerne kan også være uhyre aggressive.
Jeres akvarietemperatur er for lavt. den skal lige fra 26grader og opefter. Kampfisk komer fra områder hvor de lever i små biotoper som ofte får helt afsindig høje temperaturer og fortrækker derfor en temperatur fra cirka de 26 grader opefter.
Med venlig hilsen
bettasplendens
ravnen98 — 6. august 2006, 23:13
Hvor tid der gik før de døede, tja de begyndet efter en måneds tid vil jeg tro.. Det var hanne som først forsvandt, hunnerne en efter en.. Hvis de skal have sådanne en høj temperatur.. Hvorfor ser man dem så opbevaret i ganske små akvarier eller glas i dyrehandlerne..Uden nogen for form opvarmening af vandet... Det er jo synd for fisken.. Men heldigvis er der osse steder som holder dem i rigtige akvarier. og der syntes jeg de tar sig bedst ud.
kram lotte
bettasplendens — 7. august 2006, 17:52
Det er ikke rigtig at holde en kampfisk i en liter vand uden noget og uden varme eller rigtig lys og uden rigtig vandpleje.
Kampfisken kan nemligt klare sig i stærkt forurenet vand (hans egne affaldsstoffer) og han bruger ilten fra atmosfæren når ilten i hans lille beholder slipper op. (I et velfungerende akvarie kommer kampfisk normalt stadig op og får lige en mundfuld luft.)
Med venlig hilsen
bettasplendens
ravnen98 — 7. august 2006, 23:22
Jeg syntes det meget forkert, af dyrehandler holder kampfisk på den vis..Det sender jo forkerte signaler til uvidne nye akvariefolk- DEt giver indtryk af, at de kan klare på meget trænge og dårlig kår og uden nogen form for vandbehandling.
Ja jeg har engang set kampfisk gå i gennemsigtige engang bære. Der er der jo ikke lige frem meget vand.
Suk suk. De flotte fisk Hilsen lotte
bettasplendens — 16. august 2006, 23:27
Med venlig hilsen
bettasplendens
ravnen98 — 12. september 2006, 22:47
Nej.. jeg har ikke fået nogen kamp fisk igen.. Har valgt at vente lidt endnu.. Er der nogen som har en ide om hvor det er bedst at købe sin kampfisk. Og hvor for butikker deres fisk fra,?
Hilsen Lotte
bettasplendens — 21. november 2006, 17:36
Med venlig hilsen
bettasplendens
martin w — 13. september 2007, 15:31
martin
KasperK/Lolland — 14. september 2007, 09:20
Der er ingen lov der byder, at en hun skal gå med en han, så det kan sagtens lade sig gøre. Du skal blot sørge for at hunnen er rimelig rognsvær inden du sætter den over til hannen!
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.