Mine koi scalarer har lagt æg!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

fafler — 11. august 2006, 12:36

Det er bedre end juleaften! Købte et ynglepar for en uge siden og her til morgen har de sat æg på en bambuspind i akvariet (den hedder hermed ynglekæppen). Begge fisk står og holder vagt ved den.

Men hvad er bedst at gøre nu? Tage dem op og putte dem i et lille akvarie? Eller skal jeg bare lade dem være, nu hvor de ser ud til at passe godt på dem?

Der er sværddragere, ancistrus, pragtbarber, kuhliål, neonfisk og perlemorsguramier i akvariet og når sværddragerne får yngel bliver det ædt med det samme, så scalareungerne har vel ikke de bedste odds hvis de får lov at blive, men jeg er samtidigt noget bekymret for at begynde at flytte rundt på tingene nu.

Hvor jævnligt vil sådan et par iøvrigt lægge æg? De er cirka på størrelse med en CD.

Mvh.
fafler

cab — 11. august 2006, 22:58

Hvis du fodrer godt og varieret kan de lægge æg med 8-14 dages mellemrum.

I dette tilfælde ville jeg se om de selv vil passe æg og unger - du har jo nok heller ikke et lille akvarium stående klart til opgaven?!? Du har ret i at ungerne nok ikke overlever, ihvertfald ikke ret mange, men til gengæld bør du ikke snyde dig selv for yngelplejen hvis forældrene har anlæg for det. Du kan så evt. forberede et lille akvarium til næste gang.
Læs evt. mere her: http://www.hojleddet.dk/fisk/pterophyllum_scalare.html

Mvh.
Carsten

fafler — 22. august 2006, 20:46

De skimlede allesammen. Men nu, 11 dage senere, har de gjort det igen. Den sidste halve time har de sat æg på et blad. Ret sjovt at iagtage. Især at hannen (whee, nu ved jeg hvem der er hvem) griber de æg hunnen taber og spytter dem tilbage på bladet. Jeg har taget nogle billeder og noget video med min telefon, og konstateret at det indbyggede kamera kun er der for sjov. Men se dem på http://ducttape.dyndns.dk/billeder/fisk/scalare/

Har en lille fiskebowle, så imorgen køber jeg noget methylenblåt (var det det det hed?) og putter dem derover.

Mvh.
fafler

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.