Omlægning af 54 ltr.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
tommyml — 3. september 2006, 19:41
Nu vil jeg så gerne have nogle rødder og rigtige planter i. Men hvilke planter og hvordan? Og hvordan skal det stilles op?
Kan nogle give mig nogle gode tips?
Mvh.
tommyml
Anti-Pjerrot — 3. september 2006, 20:18
Køb en pose flodgrus 1-2mm ca 10-12kg (40kr)
Køb en lille redmoor rod (39kr)
Køb en javabregne
Køb 2 Anubias barteri var. nana
Køb 3 Cryptocoryne wendtii 'brown'
Køb en portion javamos
Find nogle grå sten ca. 5x5x5cm ? gerne granit.
Bind javabregnen øverst på den nederste del af roden. (Brug sort bomuldstråd)
Bind anubias fast til stenene
Bind mosset fast yderst på nogle af grenene.
Tøm vandet over i nogle spande.
Kom fisk og filter i spandene.
Smid alt i akvariet ud incl. luftpumpen
Skyld gruset og kom det i så der er 5 cm forrest og 8 cm bagerst.
Placer roden bagerst, midt i akvariet.
Placer stenene med anubias omkring roden, helt tæt på.
Placer Cryptocoryne wendtii 'green' til venstre tæt foran roden.
Del hver af de 3 Cryptocoryne wendtii 'brown' op i flere planter og placer dem omkring i akvariet,
Fyld vand og fisk over i akvariet.
Sæt filteret til.
tommyml — 3. september 2006, 20:25
Mvh.
tommyml
Anti-Pjerrot — 3. september 2006, 20:39
http://www.akvarieforretningen.dk//product.asp?product=3198&sub=0&page=1
Anti-Pjerrot — 3. september 2006, 20:40
tommyml — 3. september 2006, 20:42
Mvh.
tommyml
Defterdar — 4. september 2006, 01:16
men helt klart som pjerrot siger. læg bundlaget så det er 4-5cm forrest og 8cm bagerst. det giver en god effekt!
Med hensyn til baggrund, så har jeg selv en alm folie baggrund, som jeg så bare IKKE har klisteret fast.. har ladet den ligge bagved med lidt bølger i... det giver også en god effekt af dybde, da farverne bliver ALT for stærke hvis den sidder klisteret op af ruden (min mening)
rødder ser altid godt ud i akvarier, men de kan nu også komme til at fylde for meget. du har trodsalt kun 54L at gøre med, og det er begrænset hvor pæn en rod man kan finde i den størrelse (snakker ud fra dem jeg har set ned i forretningen)
og med hensyn til bundlag, lige for at vende tilbage til det. så synes jeg at alm strandsand ser RIGTIG godt ud nede i sådan en balje.. havde grus før, men for det første så syntes jeg ikke at planterne stod særlig godt i det og så så det heller ikke KNALDHAMMERNDE godt ud... gik ned i jem og fix og købte 15L alm strandsand (0.8-1.2mm). vaskede det godt og så kom jeg det i istedet for mit grus... havde desværre kun en 25L spand til alle mine planter, vandet fra akvariet og filteret (havde ikke fisk på det tidspunkt)
men det hele gik smertefrit og det tog kun 1-2 timer... det er lidt et hygge-nusse arbejde
men ja.. det er jo en smagssag..er der en stil du godt kunne tænke dig at følge?... skal det var biotop eller?
Mvh Peter
tommyml — 4. september 2006, 18:55
Mvh.
tommyml
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.