Hvordan får jeg alle mine rcs rejer op af akvariet ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MOK — 3. september 2006, 23:00

Jeg er i gang med en større rokade i reolen og har flyttet rejerne fra et akvarie til et andet, men hver gang jeg "triumfererende" fortæller familien, at nu har jeg fanget og flyttet den sidste reje så opdager jeg dagen efter at der er én reje tilbage i akvariet ;o/ - det har nu gentaget sig flere gange.
Har prøvet at:
* stirre i flere hele og halve timer
* tændt lyset, når det har være slukket i længere tid
* trukket "vod" hen over bunden

Hvad kan mangler jeg at prøve - ikke at bestanden ikke er sikret, men de behøver jo ikke blive levende begravet eller skyllet ud i toilettet ;o)


Mvh.
Morten

helene — 3. september 2006, 23:04

lidt god mad :-)
en agurkeskive, eller et stykke blomkål, eller en kartoffelskive ... der ser man dem ret tydeligt hvis de ellers tør komme frem.

Mvh.
helene

Symibot — 4. september 2006, 07:12

evt. kan du true dem frem fra skjulestedet.


Med venlig hilsen
Martin

Bo Christensen — 4. september 2006, 07:44

Jeg har flere gange brugt en fælde, til at tømme akvarier for rejer.
Skær toppen af en halvanden liters sodavandsflaske og sæt toppen omvendt i, sådan at det virker som en tragt.
Smid en rejestick eller noget andet lækkert ned i flasken og lad den lægge natten over i akvariet. Hvis rejerne er sultne, vil de næste morgen sidde inde i flasken.

Jeg har ikke prøvet at true mine, så jeg ved ikke om det vil virke 🙂

Med venlig hilsen
Bo Christensen

MOK — 4. september 2006, 08:23

Jeg vil prøve at lokke dem frem med "det gode" - ellers må jeg måske låne en af dine nye vagt-rejer - Bo?
Er sikker på, at de kan skræmme selv den mest garvede RCS ud af akvariet - så er der kun at stå med "spanden" klar *s*

Mvh.
Morten

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.