Melanochromis johannii i mit nye akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
ditte — 19. september 2006, 10:42
Vh Ditte
mikinga — 19. september 2006, 10:46
giv dem et par dage så skal de nok falde til ro, jeg har oplevet det samme med nye fisk
De bedste hilsner
mikinga
ditte — 19. september 2006, 10:51
VH Ditte
carsten/jenni — 19. september 2006, 15:52
De bedste hilsner
carsten/Jennifer
carsten/jenni — 19. september 2006, 15:53
De bedste hilsner
carsten/Jennifer
ditte — 19. september 2006, 15:56
Vh Ditte
carsten/jenni — 19. september 2006, 15:58
De bedste hilsner
carsten/Jennifer
ditte — 19. september 2006, 16:04
carsten/jenni — 19. september 2006, 16:07
De bedste hilsner
carsten/Jennifer
ditte — 19. september 2006, 16:10
hvad vil i forslå jeg gør ??
stardusty — 19. september 2006, 16:12
Gode generelle mbuna-tips:
- 26-28 grader
- masser af forholdsvis store sten = skjulesteder
- sandbund
- varieret foder, dog primært "grønt"
Tillykke med fiskene og held og lykke!
Med venlig hilsen
Stardusty
carsten/jenni — 19. september 2006, 16:28
Der skal ikke altid være meget sandbund for en Johanii lever normalt i klippezonen hvor der faktisk ingen sand er men kun sten og klipper. De skal have cichlidesticks for de har brug for proteiner og ikke så meget grønt, for de tager de alger der kommer i akvariet. Det bedste ville dog være at sælge dem og købe andre cichlider der kan gå i dit akvarie. Som sagt kan de godt gå i sådan et akvarie men de overlever kun og har det ikke godt
De bedste hilsner
carsten/Jennifer
Raistlin — 19. september 2006, 16:59
Nu skrev du jo i en anden tråd, at du overvejede et større akvarie, når du fik råd. Hvis du holder fast ved den tanke, så skal det nok gå. Hvor store er dine johannii´er?
Personligt vil jeg anbefale dig at købe 4 små (3 cm max) pseudotropheus sp. acei "yellow tail, og 4 små (3 cm max) labidichromis caeruleus "golden spec", som kan gå i akvariet midlertidigt. De kan gå i et 160 L i et godt stykke tid, før det begynder at gå galt. Det hele kommer selvfølgelig an på størrelsen af dine johanniier, da de nok går hen og bliver din udfordring.
Mvh Ole
ditte — 19. september 2006, 17:41
hvad for nogle fisk ville i forslå istedet ??
Mvh Ditte
stardusty — 19. september 2006, 17:42
Hvis du vil ha' lidt info fra en mere kyndig side end folk herinde:
Biolog og cichlideforfatter Ad Konings ("Malawicichlider" s.62-63) om Melanochromis johannii:
- "forekommer i overgangszonen"... "i nærheden af klipper".
- "Æder fra laget på klipperne (Aufwuchs), men kan også ses æde plankton frit i vandet". Da du jo nok ikke har aufwuchs på dine sten endnu, kan du med fordel give dem "grønne" piller, sticks.
- "Legen finder sted på sandet eller på en flad klippe langs med eller under en større udhængende klippe"
- "Akvarium: Minimum 100 liter".
- (s.20) temperatur mellem 23 og 28 grader.
Fortsæt du bare projektet!
Mvh. Stardusty
Raistlin — 19. september 2006, 17:49
Jeg vil helt klart anbefale apistogramma til dig, eller måske nogle små tanganyika sneglehuslegere. Det kommer lidt an på, om du går efter farverne eller adfærden. Apistogramma er superflotte, mens sneglehuslegere er lidt mere grå i det, men derimod graver og graver de, og anlægger en hel koloni. Underholdning for alle pengene. Derudover kan du så supplere med nogle mindre tanganyikacichlider, som går oppe i vandet. Der er utroligt mange at vælge imellem 😮)
Mvh Ole
carsten/jenni — 19. september 2006, 20:21
De bedste hilsner
carsten/Jennifer
ditte — 20. september 2006, 20:47
tak alle for jeres hjælp
Vh Ditte
carsten/jenni — 20. september 2006, 21:41
De bedste hilsner
carsten/Jennifer
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.