Nitrat højt ved vandskift

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MalleTine — 21. september 2006, 18:46

Hej

Jeg har opdaget at mine fisk undertiden gæller i overfladen, når jeg har skiftet vand. Det er kun når jeg har syndet og ventet i mere end 2 uger(*flov*). Normalt skifter jeg 1/4 - 1/3 en gang ugenligt.
Jeg åbner bare for lufttilførselen på powerhead´et en dags tid eller 2, og så kører det fint, men det er jo tydeligt at der er noget galt siden det sker..

Er der nogen der ved hvordan kan det være?

Med venlig hilsen
MalleTine

wasabi — 21. september 2006, 19:23

Jeg kan ikke helt forstå hvad du spørger om? Er det efter vandskiftet at nitritten er høj? Æh?

Kærlig hilsen
wasabi

SweetEyes — 21. september 2006, 19:43

Så vidt jeg ved er nitrat et restprodukt af nitrit. Nitritten er det farligste, nitrat er vist kun farlig i høje mængder (mener jeg - er ikke sikker).
Både nitrit og nitrat fjernes bedst ved hyppige vandskift. Dvs du får nitraten ned ved at skifte en god portion vand de næste dage;)

Med venlig hilsen
Malene

SweetEyes — 21. september 2006, 19:44

Hvis nitraten er høj efter vandskift, må du prøve at teste dit vandhanevand?

Med venlig hilsen
Malene

MalleTine — 21. september 2006, 19:44

Ja det tror jeg. Har læst et sted at nitraten kan stige efter vandskift, så jeg gik ud fra at det er det der sker.
Men jeg har ikke noget måle-ting, det er også mere for at få stillet nysgerrigheden. Har prøvet det 2 gange.

Med venlig hilsen
MalleTine

Janne — 21. september 2006, 19:49

Måske sker der det, at du ved vandskiftet får rodet op i noget snask/slam i bundlaget; når så bakterierne går i gang med at nedbryde det, bruger de noget af ilten. Det er måske ikke engang nødvendigt at rode op i bunden; det friske, iltrige vand kan sætte gang i nedbrydningen, der forbruger ilt. Man ser det nogle gange med akvarier, der har stået i rigtig lang tid uden at få skiftet vand eller noget som helst; når man så slammer lidt op og skifter vand, "vælter" det helt!

Mvh.
Janne

MalleTine — 21. september 2006, 19:54

Aha, ja det lyder meget sandsynligt.
Der er mange blade og lign. i akvariet.
For sjovt nok, så har der ikke været noget galt før jeg skiftede vandet.

Mange tak 🙂

Med venlig hilsen
MalleTine

carsten/jenni — 21. september 2006, 20:33

Jeg har ikke før hørt at nitrat stiger ved vandskift. Det er normalt højest lige inden vandskiftet og efter vandskiftet er den minimal, men det er nok som Janne siger fordi du roder op i bunden. Så er det bedst at suge slammet op når du laver vandskift for at minimere dit nitrat

De bedste hilsner
carsten/Jennifer

Janne — 21. september 2006, 22:29

Nitrat-indholdet i vandet kan sagtens stige ved vandskifte. Dels er der nogle (få) steder i landet, hvor brønd/ledningsvandet indeholder mere nitrat end vandet i et akvarie med masser af planter. Dels kan bakterieaktiviteten stige voldsomt, når der kommer frisk vand i; slutproduktet af deres nedbrydning er nitrat.
Det er selvfølgelig ikke det, der for det meste sker; langt de fleste gange vil Carsten/jennifer have ret i, at der vil være mindre nitrat efter et vandskifte.

Mvh.
Janne

Leif — 22. september 2006, 09:58

Prøv evt. at spørge din vand-leverandør. De skal oplyse vandværdier til dig på forespørgsel. Måske har du meget nitrat i dit ledningsvand. Hvis ikke, så kan du roligt skifte noget mere vand (1/3 med et par dages mellemrum) for at bringe dit akvarie i bedre balance.
Mvh Leif

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.