Hvad er hemmeligheden i at hold sommerfugl cichlider?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Gudmund_Nielsen — 24. september 2006, 20:55

Hvordan kan man holde sommerfugle cichlider? Er det vandets temperatur eller hårdhed som er afgørende? Er det hvad fiskene får at spise der er afgørende? Skal man undgå at holde andre fisk sammen med sommerfugl cichlider?
Der er sikert andre spørgsmål man kan stille, men jeg tror at mange, inclusive mig selv, har haft problemer med at holde sommerfugl cichlider, men da det er en meget, meger smuk fisk får man lyst til at prøve igen, så kender du hemmeligheden ved at holde dem vil jeg da gerne høre dine erfaringer.

elisabethen — 24. september 2006, 21:09

Jeg vil mene, at hoved-hemmeligheden er, at købe danskopdrættede fisk. Og ikke falde for de store, flotte, asiatisk opdrættede fisk, som kradser af efter kort tid. DK-opdræt er meget mere hårdført.
Og så gælder det iøvrigt blot om at holde en god vandkvalitet og fodre varieret (hos mig har de fx aldrig gidet tørfoder..).

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Gudmund_Nielsen — 24. september 2006, 21:15

Hej Elisabeth, har du holdt dem i længere tidsrum? Jeg har forsøgt at holde dem men efter kort tid dør de eller bliver syge og taber farverne.

elisabethen — 24. september 2006, 21:27

Jeg holder dem ikke pt, men har holdt dem flere gange i løbet af de sidste cirka 10 år.
Fisk opdrættet i Asien er noget skravl af flere grunde; de er ofte fodret op for rekordtid og ved høje temperaturer, hvorfor de også ofte brænder tidligt ud.
De er opdrættet under næsten sterile forhold, og kradser af pga. banale svampe- eller bakterieinfektioner, når de kommer ned i et almindeligt akvarium. Det er ret typisk, at fiskene virker sunde i et par dage eller måske få uger, hvorefter de så sygner hen og dør, med el. uden tydeligt sygdomstegn.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Anti-Pjerrot — 24. september 2006, 21:29

#4 - helt enig.

De er maget sårbare i starten og man kan som forholdsregel regne med at de er syge eller har parasitter eller andet. Det vigtigste er at holde øje med dem og sørge for at de spise ordentligt. Hvis de ikke gør er der et problem, og der skal medicineres.

Jeg lærte det på den hårde måde...

Gudmund_Nielsen — 24. september 2006, 21:44

Men de sommerfugl cichlider man ser i forretningerne, kommer de for det meste fra Asien?

elisabethen — 24. september 2006, 21:53

Spørg forhandleren. Det er forskelligt. Men hvis forhandleren har nogle store og meget gule/orange, er det sikkert asiatisk. DK-opdræt ser ofte mere kedelige og grå ud hos forhandleren, men det bliver flotte med tiden. Tag ikke fejl af det.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Bilbobassen — 25. september 2006, 17:09

Hej Gudmund...

Jeg holder sommerfuglecichlider og efter at have læst din anden tråd, er jeg ret sikker på, at dit akvarium er for lille. 12 liter er ikke nok til cichlider, da de kan være meget dominerende overfor hinanden. De stresser kort sagt hinanden til døde. Derudover er sommerfuglecichlider meget sarte over for dårlig vandkvalitet, og så er der selvfølgelig pogså bare sarte fisk fra Asien. Jeg synes nu ikke, at det er svært at få dansk opdrættede sommerfugle, men vil påstå at de stadig vil dø for dig, hvis du holder dem i 12 liter... 😮(

De bedste hilsner
bilbobassen

Gudmund_Nielsen — 25. september 2006, 21:20

Ja, jeg kan godt se at akvariet er for lille, men konen mener ikke at vi har plads til 325 eller 63 liter akvariet i stuen. Det har stået her (325liter) men jeg afmonterede det for ca. 2-3 år siden (bare jeg dog aldrig havde gjort det, så havde det sikkert stået her endnu). Tak for indlægene.

Bilbobassen — 26. september 2006, 10:37

Hej Gudmund...

Kan godt se, at det er et problem, men husk hvad blomster kan gøre... ;o)
Held og lykke....

De bedste hilsner
bilbobassen

Leif — 26. september 2006, 11:01

Jeg har et par sommerfugle i et 200 l, som er godt beplantet og med masser af skjulesteder. I perioder er hannen så meget efter hunnen, at hun febrilsk stikker af, hver gang han er i nærheden. I et 12 l ville det i hvert fald ikke vare en time, før hun var jagtet ihjel. Med et meget harmonisk par og et optimalt indrettet akvarie, kan jeg forestille mig dem gå i et 85 l eller der omkring - som minimum. Et 12 l er kun til opbevaring - ikke til at holde sommerfugle cichlider i!
Kunne komme med andre gode forslag til dyr, man kunne holde i et 12 l, men ikke cichlider.
Mvh Leif

lab — 26. september 2006, 22:18

Enig. 12 l er i underkanten. Jeg tror du rammer hovedet på sømmet, Leif. Nøglen er at få et harmonisk par, der opfostrer deres egne unger. Hvis man har det, spiller det ikke den store rolle om de går i 54l eller 128 l.

Hvis jeg har cichlider der jagter hinanden så meget at der opstår skader, fisker jeg den ene part op. Det kan være at jeg prøver at sætte dem sammen igen efter et stykke tid. Så sætter jeg den stærke ned til den svage, så det er den svage der føler sig hjemme. Det kan være nok til at afhjælpe problemet.

Jeg mener i øvrigt at man bør købe flere fisk end man har brug for, en 4-6 stykker, for at have en fair chance for et godt par. Det kræver at man kan rykke sine fisk lidt rundt, og at man har en plan for hvad man efterfølgende gør af de overskydende fisk. De fleste har vel råd til det med den usle pris sommerfuglecichlider bliver solgt for.

Jeg forstår din konklusion mht størrelsen på akvariet, Leif, og jeg har set mange andre gøre denne konklusion her på siden. Jeg mener bare den er helt gal. Jeg mener i stedet man burde gøre mere ud af selve udvælgelsen af parret, og så i øvrigt være fleksibel mht at rykke fiskene lidt rundt. Så kan denne dejlige art snildt holdes i et 54 l.

Mvh.
Lars Brøndum

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.