Kan de gå sammen?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Milla — 6. oktober 2006, 15:02

Kan sommerfuglcichlider og kakaduecichlider gå sammen i et 325 l. akvarie hvor vi også har 5 discus.

Med venlig hilsen
Milla

jon — 6. oktober 2006, 15:13

Sommerfuglecichliden er hidsig overfor andre dværgcichlider, og det er aldrig rigtig til at sige hvordan det går...
Hvis du har gode gemmesteder og afgrænsninger i akvariet (territoriegrænser) tror jeg nu godt det kan gå...

Det er lettest hvis de begge kommer i på samme tid, så den ene ikke har opbygget hele akvariet som sit territorie på forhånd.
hvis sommerfuglen går der alene nu, kan det måske godt skabe problemer...

Men 350L er tilgengæld rimelig meget til den størrelse fisk... Jeg ville godt turde, men du skal være forberedt på, at det kan gå galt.

Mvh Jon

elisabethen — 6. oktober 2006, 17:22

Enig med Jon.

Med godt med gemmesteder burde det kunne godt, men man ved aldrig med 100% sikkerhed.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Lihn — 6. oktober 2006, 17:23

Jeg har selv et par Boliviansk Sommerfuglecichlide og et par kakadu.. Det går fint, men lige i starten var de lidt efter hinanden, da det ene havde dannet et territorie i forvejen.... Men i et akvarie på 325 liter, skulle der overhovedet ikke ske noget..

Mvh.
Jacob Lihn

Lihn — 6. oktober 2006, 17:24

#4 Mine går i et 110 liters akvarie..

Mvh.
Jacob Lihn

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.