Alt for tynd kampfisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Katrine N — 24. oktober 2006, 10:32
Splender fik, af sin frue, bidt finnerne i stykker for godt et halvt år siden. Efter denne grimme traumatiske oplevelse, blev min kæreste og jeg enige om, at det var på tide at Splender fik del i det søde liv. Derfor indrettede vi et rigtig kampfiske paradis i et 30 l akvarie. Der går han og hygger sig og har selskab af en enkelt ancistrus.
Problemet er, at jeg synes han er meget meget tynd. Jeg fodrer ham to gange dagligt. Han får: forskellige slags flagefoder, mallepiller, røde myggelarver og daphnier. Han virker frisk og rask og finnerne er vokset lidt ud, men han vil ikke tage på. Er der nogen der har en ide til hvordan jeg får fedet ham op, så han kan blive stor og smuk igen?
Mvh.
Katrine N
jan.århus — 24. oktober 2006, 10:53
Du ved ikke hvor gammel han er..måske er det "alderdom".
Ellers held og lykke med Splender......
vh jan
Katrine N — 24. oktober 2006, 11:08
Det er frosne myggelarver og daphnier "på dåse".. Sådan noget gelé noget. Han spiser det glad og gerne. Han får levende myggelarver når fiskepusheren har dem. Jeg tænker på, og jeg måske skulle give ham noget kosttilskud og i så fald hvad det skal være for noget?
Mvh.
Katrine N
jan.århus — 24. oktober 2006, 17:03
vh jan
nikitani — 24. oktober 2006, 18:04
Håber at han bliver smuk igen for det er de jo 🙂
De bedste hilsner
Linda
nikitani — 24. oktober 2006, 18:07
Der er mange der har held med at komme det i frossent..... men bare for en sikkerheds skyld. så er du da sikker på at det ikke kan være det der er problemet.
De bedste hilsner
Linda
Katrine N — 24. oktober 2006, 19:29
#5 Tak for tippet omkring kosttilskud:o) Jeg er altid meget omhyggelig med at tø frostfoder op, så det er helt sikkert ikke det der er problemet.
Mvh.
Katrine N
Bo Christensen — 25. oktober 2006, 11:27
Er han rigtig tynd, er det desværre ikke sikkert, han kommer sig igen. De gange jeg har købt en flok nye kampfisk, har der næsten altid været en enkelt fisk eller to i flokken, som bare bliver tyndere og tyndere og sygner hen, selvom de andre kampfisk i akvariet er sunde og raske.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
Katrine N — 25. oktober 2006, 11:43
Mvh.
Katrine N
Katrine N — 25. oktober 2006, 11:45
Mvh.
Katrine N
KasperK/Lolland — 25. oktober 2006, 14:23
Mht din kamphan, kan det være alderdom. kampfisk er ikke blandt de fisk der lever længst i akvariet. Hvilken temperatur går den ved? 25-27 grader skulle være optimalt.
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
Katrine N — 25. oktober 2006, 15:29
Mvh.
Katrine N
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.