54 l søger idéer.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Fiskelist — 1. november 2006, 19:18
Så har i nogle idéer til, hvilke fisk jeg kunne tilføje akvariet? Mit grus er ikke helt fint (1-2 mm), så det biver nok ikke til pansermaller? Hvordan ser det ellers ud til et par Ancistrus sp., er 54 l nok? Eller har I andre idéer?
Hilsen
Emil
zardor — 1. november 2006, 19:21
Med venlig hilsen
Christian
Fiskelist — 1. november 2006, 19:27
Hilsen
Emil
kim m — 1. november 2006, 19:30
Mvh.
Kim Mathiasen
Moelskov — 1. november 2006, 19:31
Har selv "genopbygget" mit mit 54 l, hvor der nu er 10 gubby'er og 5 platyer sammen med en lille sugemalle.
Vh.
René
Lihn — 1. november 2006, 19:52
Mvh.
Jacob Lihn
nicolai — 1. november 2006, 21:36
Tanken var måske at skifte gruset ud med flodsand, det koster ca. 50 kroner, hvordan du så opbevarer fiskene imens er op til din kreativitet!
Gevinsten er et virkeligt levende og sjovt akvarie med pansermaller, som både blinker med øjnene svømmer højt og lavt, nusser hinanden og pludselig har du iøvrigt æg på planter, varmelegeme og alle steder!
-Det er akvarielykke!
Med venlig hilsen
nicolai
jonasl — 1. november 2006, 22:00
Mvh.
jonasl
AndreasDK — 1. november 2006, 22:04
Jo, men så holder man da bare slamsugeren lidt over gruset eller roder rundt og suger i nogle sekunder for derefter at sætte en finger for slangen, så sandet falder til bunds igen.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.