Apistogramma cacatuoides yngel på vej?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hejlemann — 6. november 2006, 22:32
I nødden ved siden af er der blevet gravet godt og grundigt ud så indgangen nu næste er spærret. Også her er der nu en fastboende hun. Jeg synes ikke de er decideret gule og uden sort stribe som bekrevet andet steds på akvariesiden. Mit spørgsmål er nu om der er unger på vej og hvordan jeg finder ud af det (det er vel synd at løfte en kokosnød for at finde ud af det)?
Venligst Lars
(utålmodig og spændt)
Med venlig hilsen
hejlemann
jery — 6. november 2006, 23:04
Dubja — 6. november 2006, 23:11
Hanxa — 7. november 2006, 12:53
hvordan er hendes adfærd? jager hun andre fisk væk der kommer i nærheden af hulen) og hvad sker der hvis hannen nærmer sig hulen? når mine passer på æg, jager de hannen væk med halen
Fætter guf — 7. november 2006, 13:07
Mvh.
Fætter Guf
hejlemann — 7. november 2006, 21:32
Da jeg fodrede i formiddags fandt jeg ud af at de to ovennævnte kokosnødder står for tæt (ca 5 cm imellem) for da begge damer kom frem fra deres skjul for at spise opstod de ren mindre slåskamp med svømning jeg ikke troede var mulig. Gæller spilet godt ud, jagen rundt og i nogle tilfælde nærmest liggende vandret i vandet. Flot og lidt bekymrende.
Den Hun jeg har haft mest "tro" på svømmer nu mere og mere frit rundt i akvariet men jeg kan ikke se unger nogen steder. Så måske det var falsk alarm eller at det ikke er lykkedes at trække hannen til. Han nærmer sig iøvrigt sjældent nødderne.
I den anden nød er indgangen nu nærmest helt gravet til med sten - så jeg går ud fra den anden hun stadig er der inde og har barrikaderet sig - det håber jeg meget, da jeg ikke længere har så meget tiltro til den første.
Med venlig hilsen
hejlemann
Dubja — 7. november 2006, 22:28
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.