Hvor er den gule kinesiske algespiser i fiskeregisteret?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Hilde — 9. december 2006, 10:51
http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=72
Green_Cat — 9. december 2006, 10:54
Mvh.
Green_Cat
Hilde — 9. december 2006, 11:05
Lois — 9. december 2006, 11:30
Med venlig hilsen
Lola i arbejdsbukser
Green_Cat — 9. december 2006, 11:34
Mvh.
Green_Cat
Hilde — 9. december 2006, 11:45
Green_Cat — 9. december 2006, 11:50
Husk desuden at være opmærksom på deres agressivitet overfor andre fisk.:
"Bliver ret så agressive med alderen og angriber alle fisk de føler sig truet af, især store flade fisk så som Scalara og Månefisk" ( fra artbeskrivelsen)
Mvh.
Green_Cat
Lois — 9. december 2006, 12:06
Min erfaring har været at de brune er mere agressive end de gule/hvide -kan også blot være tilfælde. Hvor stort er dit akvarie?
Jeg har også 3 gående, alle hvide, en med blå øjne, en med sorte og en med røde 😉 De er vel pt. 7-9cm og det fungere stadig problemløs 🙂 De har 250L at svømme på. Den store er selvfølgelig chefen, men er det ikke sådan ved alle fisk 😉
Med venlig hilsen
Lola i arbejdsbukser
Hilde — 9. december 2006, 12:09
Tante Lilla — 9. december 2006, 15:08
Jeg har en i hvert af mine akvarier, de er jo super effektive til at polere sneglehuse, sammen med mine gule ancistrus, men jeg har også en efterhånden ret så stor en i mit selskabsakvarie. Den prøver da tit at rende efter en af fiskene, men det ser mest ud som om den bare vil "sutte" på den, når fiskene så render væk og ligesom slår den af, så sutter den bare på noget andet i nærheden. Er det ikke bare dens suttetrang, som kan se ud som et angreb, specielt hvis de er i flok ? Jeg har hørt det så meget og virkelig observeret dem, men jeg har aldrig set det som et direkte angreb på nogen fisk.
Mvh.
Ina Olsen
www.tertzo.dk/snegl
Green_Cat — 9. december 2006, 15:12
Det er ikke sikkert at fiskene tager skade som sådan, men det kan jo virke som en stor stress faktor.
Mvh.
Green_Cat
Brian C — 9. december 2006, 21:09
Med venlig hilsen
Brian C
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.