Sydamerikanske ungefødende

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #510468 — 25. januar 2007, 21:45

Findes der bortset fra Guppy nogen sydamerikanske ungefødere? Jeg har i en gammel biotopbeskrivlese fra Guyana fundet arten Poecilia vivipara beskrevet. Jeg har ikke kunnet finde ret meget information, ensige billeder af den på internettet. Hvis der er nogen der har nogle i overksud eller kender nogen der har, vil jeg være meget interesseret. Andre sydamerikanske ungefødere har også interersse. Dog ikke moskitofisk og guppy.

På forhånd tak

Kasper Rossing

Koralfisken — 25. januar 2007, 21:48

www.akvariesiden.dk/fisk/index_ny.php?kategori=14

Med venlig hilsen
Mathias

Koralfisken — 25. januar 2007, 21:50

Mht. efterlysninger, hører det til i "annoncer"

Med venlig hilsen
Mathias

jery — 25. januar 2007, 23:56

Hvis Mexico er OK, så vil jeg til enhver tid anbefale Ameca splendens, som er ægte levendefødende og en rigtig flot,
interessant fisk (voksne min. 200 l, gerne mere).

aarkward — 26. januar 2007, 00:05

Jeps, der er rigtig mange ungefødende tandkarper i Sydamerika. Det undrer mig at du ikke er bekendt med platyer, sværddragere, mollyer og limiaer, udover guppyer.
Ameca splendens er ikke en tandkarpe, men en goodeide. Dem er der også mange af i Sydamerika.

Med venlig hilsen
Kbh.S

thues — 26. januar 2007, 03:39

Nu kalder man Goodeiderne for højlandstandkarper, og da de er ungefødende, kan man vel godt kalde dem for tandkarper - liggesom Killier er æglæggende tandkarper. Men det er rigtig, at f.eks guppyer og Ameca splendens hører til to ret forskellige familier, og at Ameca splendens er en Goodeide (hører til Goodeide-familien - Goodeidae).

Goodeiderne lever kun i højlandet i Mexico, der rent geografisk er en del af Nordamerika (bortset fra det sydligste Mexico, der er Mellemamerika, og hvor der ikke lever Goodeider), mens Mexico sprogligt hører til i Latinamerika (spansk-talende). De fleste af de hidtil nævnte arter lever i Mexico, Mellemamerika og Caribien. I Sydamerika lever der dog masser af ungefødende fra Poecilidae-familien (som guppyer, mollyer, sværddragere og så videre også hører til). Adskillige små mollyarter frra slægten Poecilia - ofte svære at skelne fra hinanden. Micropoecilia-slægten er der også arter af. Helt ned i det allersydligste - det sydlige Argentina og Uraguay findes for eksempel Kaudier (Phalloceros caudimaculatus). Og så er der fisk fra Anablepidae-familen, nemlig fra Jenynsia-slægten i det sydligste Sydamerika, og de er faktisk også ungefødende..Anablepidae-familien er ellers nok mest kendt for Anableps-slægten (Firøjer) - også ungefødende.

Nu ved jeg ikke, hvad Kasper tænker på med mosquitofisk - der er et utal af små ungefødende arter (poeciliider), der har fået det navn hæftet på sig. Flere af dem lever faktisk i det sydlige USA (Heterandria formosa og Gambusia holbrooki), men er spredt ud over store dele af verden brugt som myggebekæmpelse. Mest Gambusia-arter i virkeligheden.

Poecilia vivipara lever i Guyana og Brasilien og svinger meget i farver efter lokation. Ofte har de en sort plet skråt under rygfinnen (på siden af kroppen). Det er altså også en rigtig Sydamerikaner....:-) Det er guppyen også, selv om det naturlige udbredelsesområde nok er begrænset til det nordlige Sydamerika (Venezuela) og de caribiske øer.

P. vivipara skal IKKE forveksles med Poecilia velifera, som er den sydligste af de tre Sejlfinnemollyarter i naturen. Den lever ved kysterne på Yucatan-halvøen i det sydlige Mexico. I samme område, men inde i landet, lever en anden sejlfinnemolly, Poecilia kykesis. Den første ofte i brakvand og somme tider endda i saltvand - den anden i ferskvand. Den tredje sejlfinnemolly-art, Poecilia latipinna, lever i blandt andet i Texas og andre steder i det sydlige USA samt det nordligste Mexico ved østkysten - også i brak- og somme tider saltvand. Ingen af disse tre er dog sydamerikanere sådan rent geografisk :-)

Ofte stiller ungefødende fisk fra området omkring Ækvator i Sydamerika (f.eks. flere Micropoecilia-arter) andre krav til temperaturer, vandværdier med mere end de ungefødere, der lever længere nordpå (eller sydpå for den sags skyld).

De bedste hilsner
Thue

aarkward — 26. januar 2007, 03:51

Skriv en artikel, Thue!!

Med venlig hilsen
Kbh.S

thues — 26. januar 2007, 04:04

I Aqualogs serie om fisk - den om ungefødere: "All Livebearers and Halfbeaks" - er der flere gode billeder af P. vivipara i øvrigt. :-)


Her er der også lidt billeder:
http://images.google.dk/images?hl=da&q=Poecilia%20vivipara&btnG=Google-s%C3%B8gning&lr=lang_da&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi

(men også af andre fisk - der er altid lidt "fejlskud" i google-søgninger *S*).

Jeg har skam skrevet artikler - også her på siden :-)

Med tiden kommer der nok flere til ;-)

De bedste hilsner
Thue

Bruger #510468 — 26. januar 2007, 12:03

Tak for de mange svar. Der er åbenbart nogle der har lidt problemer med geografien. Mexico betegner jeg som hørende under Mellem (latin) Amerika, men pyt med det.
Tak for hjælpen med Poecilla vivipara Thue. Den virker som en dejlig art. Jeg vil søge den under annoncer.

jery — 26. januar 2007, 12:29

#9 - jeg betragter mig som ret velbevandret udi geografien, og det var derfor, jeg indledte mit indlæg #4 som skrevet står. Det var jo ikke til at vide, om du var helt fanatisk sydamerikansk, eller godt kunne trække en smule nordpå...

thues — 26. januar 2007, 14:28

Jo - det meste af Mexico hører rent geografisk til Nordamerika. Sådan er det altså (og man kan faktisk også se på det et kort). Mellemamerika er det sydlige Mexico og alle de mellemamerikanske småstater (Guatamala, Honduras, Nicaragua og så videre). Man kan sige, det er den "tange", der forbinder de to egentlige kontinenter (som i øvrigt ikke altid har hængt sammen). I øvrigt består Nordamerika jo af tre meget store lande - Canada, USA og Mexico. Og de ER store (jeg var i Mexico i november)...



De bedste hilsner
Thue

thues — 26. januar 2007, 14:36

Noget andet er så, hvis man ser på det med kulturelle og sproglige briller. Så hører Mexico på mange måder og helt klart mere sammen med det (øvrige) Latinamerika end med for eksempel USA. Latinamerika omfatter også Mexico - nemlig hele det område, hvor de latinske sprog (hovedsalig spansk men i Brasilien portugesisk) dominerer. Der er så nogle små stater, der skiller sig ud - Belize for eksempel (gammel engelsk koloni)....:-)


De bedste hilsner
Thue

jery — 26. januar 2007, 14:45

Taler de ikke portugisisk i Brasilien?

thues — 26. januar 2007, 14:57

13> Jo - det skrev jeg vist også i parantesen :-) Det er også et latinsk sprog ;-)



De bedste hilsner
Thue

thues — 26. januar 2007, 15:00

Åhhh - der er en slåfejl. Undskyld jery :-) *LOL*
De bedste hilsner
Thue

jery — 26. januar 2007, 16:16

Et lusket grin fra den ene pedant til den anden...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.