Mbuna med skuffe.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
gundersen — 26. januar 2007, 15:58
Jeg har en 250L med forskellige Mbuna gående, nu er den ene så med skuffe og det kunne jo være sjovt at få lidt ud af det men jeg tvivler på at de andre fisk lader ynglen være.
Det jeg vil høre om er om det er helt umuligt eller dyremishandling at indkøbe et 54-63L som hun kan gå i indtil ynglen kan klare sig selv og hun kan komme tilbage.
Jeg ville egentlig have haft et 80L men er begrænset af en bordplads på 63cm i breden så 60cm er maks.
Mvh
René
nc — 26. januar 2007, 16:20
http://www.mbuna.dk/yngelpleje.wmv
der er flere derinde af det samme.
Med venlig hilsen
Niels Christian Mohr
C-lotte — 26. januar 2007, 16:20
Bare husk at få bakteriekulturen i det nye akvarie op at køre inden du rykker hende over.
Med venlig hilsen
Charlotte
C-lotte — 26. januar 2007, 16:21
Med venlig hilsen
Charlotte
gundersen — 26. januar 2007, 16:35
Jeg er ret sikker på det er lige op over, det er lidt over 2 uger siden jeg opdagede det og hun er begyndt at holde sig meget mere skjult nu end før.
54L starter sæt er just nu bestilt og bliver hentet imorgen, så er det bare igang.
Ang. indkøring så siger man jo normalt det skal stå i noget tid uden fisk indtil det er klart, men kan jeg speede processen op ved at fylde det med 54L vand fra mit 250L hvor de går nu ?
Jeg skal skifte noget af vandet i det store alligevel i denne weekend så måske jeg kunne anvende det istedet for vandet direkte fra hanen som så skal stå i min. 1 uge.
C-lotte — 26. januar 2007, 16:59
Hvis du bare tager vand, mangler du de bakterier der skal nedbryde det nitrit/nitrat der kan være i vandet og så går det ikke.
Med venlig hilsen
Charlotte
gundersen — 26. januar 2007, 17:24
larsballe — 26. januar 2007, 17:48
De bedste hilsner
Lars Balle Andersen
nc — 26. januar 2007, 18:08
Med venlig hilsen
Niels Christian Mohr
søren86 — 26. januar 2007, 21:50
Mvh.
søren
sat — 26. januar 2007, 22:02
Hilsen
Michael Diget
sat — 26. januar 2007, 22:04
Hilsen
Michael Diget
jan — 26. januar 2007, 22:27
Der ophobes ikke nitrit ved 1 Mbuna i 54 l. når du skifter med frisk vand.
Problemet er ikke at du fjerner hende, der kan blive lidt problemer når hun sættes tilbage igen, husk det er bedst at fodre hende op inden, bare 3-5 dage, så hune er klar til at blive jagtet en smule hvis det går galt.
Med venlig hilsen
Jan Andresen - malawijan.dk
jan — 26. januar 2007, 22:28
Med venlig hilsen
Jan Andresen - malawijan.dk
sat — 26. januar 2007, 22:31
Hilsen
Michael Diget
gundersen — 27. januar 2007, 09:26
Hvis alt går efter planen kommer det nye op at køre idag, skal nok vende tilbage med status.
gundersen — 29. januar 2007, 13:47
Lørdag fik jeg hentet den nye 54l balje og indrettet den og så skulle jeg "bare" lige fange den kommende mor.
Hold da op en kamp, efter ca. 3 timer selvfølgelig med en masse pauser måtte jeg opgive.
2 net, 2 personer, flytning af sten og huler osv. gjorde opgaven nærmst umulig for mig.
Søndag skulle vi til noget morgen fødselsdag selv om jeg var godt sur over ikke at havefanget hende var jeg klar til at give det et nyt forsøg senere om søndagen.
Søndag eftermiddag ved deres normale fodringstid kom vi hjem og nærmst med overtøget på gik jeg ind tog et net og nappede hende i første forsøg :-) Helt uforberedt måtte jeg løbe gennem stuen med hende da jeg ikke havde fået en spand med vand gjort klar da jeg regnede med at tabe kampen igen.
Men deres nysgerrighed ved fordringstid gjorde åbenbart at hun hoppede i fælden.
Nu år hun så i sit eget lille akvarie og hygger sig, eller gør hun ???
Er der en ændret adfærd lige inden hun spytter, jeg syntes hun ligger meget lige over bunden og "spiler" gælderne mere op end normalt men hun er jo også godt stor efterhånden.
Er der nogen der kan fortælle om det lyder normalt ?
gundersen — 29. januar 2007, 13:49
gundersen — 31. januar 2007, 20:05
Hendes skuffe er dog stadig stor så der kommer sikkert mere, bliver alle udruget samtidig ?
Jeg knuste en lille smule flage foder og gav dem, moderen virkede intereseeret men spiste dog ikke noget.
De små gemte sig mest ved nogle sten.
Jeg skal nok prøve at tage nogle billeder.
men det er fedt når det er første gang man oplever dette.
Med venlig hilsen
Gundersen
jan — 31. januar 2007, 20:49
Ja og de har været "svømmende" i lang tid inde i hendes mund, hoved og hale kommer kort tid efter æggene er lagt.
Med venlig hilsen
Jan Andresen - malawijan.dk
sat — 31. januar 2007, 21:44
Hilsen
Michael Diget
gundersen — 1. februar 2007, 15:04
Det første har en af ungerne bevæget sig ud på en lille solo tur :-)
Med venlig hilsen
Gundersen
gundersen — 1. februar 2007, 15:06
De nipper lidt til de knuste flager mad jeg har givet og moderen er også begyndt at spise men bruger pt. en masse tid på at flytte sand rundt :-)
Med venlig hilsen
Gundersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.