Hvad for nogle fisk kan gå sammen
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
maybedead — 12. februar 2007, 14:35
jonasl — 12. februar 2007, 14:36
Mvh.
jonasl
Bruger #381101 — 12. februar 2007, 14:37
Hilsen
Carsten From
Brain — 12. februar 2007, 14:45
Det skal så være 15 små fisk. Ca 3-4cm som voksne.
Hvis akvariet ser tomt ud i starten, er det som regel fordi der mangler planter. Der kan være rigtig mange planter i et 54 liters, og de pynter og giver fiskene gemmesteder.
Læg mærke til om de arter du har/vælger har behov for flere artsfæller. Mange af de små fiskearter holder sig i stimer. Man siger som regel at stimefisk mindst skal have 6-10 fisk i en stime.
Det kan hurtigt virke forvirrende med mange forskellige slags fisk i et lille akvarie. Jeg synes det er rigtig flot med et akvarie med f.eks. 2-3 forskellige slags fisk, men så med lidt flere fisk af samme slags.
Mvh.
Laura
Green_Cat — 12. februar 2007, 14:48
desuden har du, ud over dine algeædrer(som ganske rigtig bliver for store til akvariet) kun stimefisk. Sådanne fisk skal som det siges ovenfor, gå i stimer for at trives, og have deres naturlige adfærd.
Jeg tror dit akvarie virker tomt, fordi du ikke har en "central" fisk, dvs en fisk som ikke er en stimefisk, og med en lidt anden adfærd. Du kunne jo anskaffe dig et par dværgcichlider, de er rigtig spændende! :-)
Mvh.
Green_Cat
maybedead — 12. februar 2007, 14:59
tak for alle svarene 🙂
larsballe — 12. februar 2007, 15:18
Der er en god artikel her: http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=171
Med hensyn til hvor mange fisk, man kan holde, er der en tommelfingerregel, der siger 1 cm fisk per liter vand. Så 35 mindre fisk a 3-4 cm er jo noget over det niveau. Du kan dog overvej af supplere dine zebraer og citron hen ad vejen, de bliver flottere når der er en 8 stykker. Det gælder sådan set også blødende hjerte, men så bliver der for mange og det kommer også hurtigt til at virke rodet.
Planter er en rigtig god ide, sørg for at få nogen, der kan trives med lidt lys, for der er ikke så meget lys i en 54 L. Udfyld også gerne din profil, så er det lettere at hjælpe dig hvis du får brug for at spørge om mere.
Held og lykke
De bedste hilsner
Lars Balle Andersen
Brain — 12. februar 2007, 15:56
Mvh.
Laura
Opfer — 12. februar 2007, 15:58
De bedste hilsner
Opfer
Mr.Frog — 12. februar 2007, 22:33
10 fisk af 5cm er passende og lidt nemmere at forholde sig til
Mr.Frog
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.