Neolamprologus multifasciatus køns-adfærd?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mx-77 — 3. marts 2007, 10:58

Jeg har et 50L akvarie med 6 voksne multier. Jeg har dog et problem med at finde ud af hvem der er hanner og hvem der er hunner. Jeg ved at man ikke kan se forskel på deres udseende med undtagelse af størrelsen, men da jeg har fisk fra flere steder kan jeg ikke benytte mig af dette. Er der nogle der ved hvordan man udfra fiskenes adfærd kan se forskel på kønnene?
På forhånd tak
MVH
Christian

Fam.Krebs — 3. marts 2007, 11:15

hos mig holder hunnerne sig i nærheden af sneglehusene og hannerne dækker nærområdet 🙂

PeterPan — 3. marts 2007, 11:46

Der vil være en tydelig forskel i størrelsen på hanner og hunner. De største hanner kan være næsten dobbelt så store som hunnerne. Farven er ikke en indikator den kan både være lys og meget mørk brun på begge køn.

Adfæren hos hannerne er meget markant teritorial og de vil jagte de andre hanner væk. Det er som regel hanner der slås og de svæver gerne højest i akvariet.

Hunnerne er tættere ved deres sneglehuse og holder sig for det meste dertil 1-4cm over. Når de har unger så vil de dog ligeså godt kunne slås som hannerne.

Iagtag dem så vil du hurtigt kunne se hannernes adfærds mønstre er forskellige fra hunnernes. Billedet her er en hun der vogter et af sine snegle huse.



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.