Priapella intermedia - ny unge-rekord !

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jacob — 17. marts 2007, 11:48

Jeg har en flok på 5-6 Priapella intermedia, de voksne fisk er vist efterhånden 2-3 år gamle. De har tit ynglet, men jeg aldrig nogensinde set mere end 2 unger. For nogle uger siden så opdagede ikke mindre end tre unger 🙂 Jeg har ikke indtryk af at ungerne bliver ædt når de bliver født. Priapella intermedia er ikke kendt for at være særlig produktiv, er der mon nogen som har erfaringer mht til kuld på over tre 🙂

mvh

Jacob

Lnumber — 24. marts 2007, 15:38

Hej Jacob!

De hunner jeg har haft fik omkring 10-15 unger. Er dine opdrættet eller vildtfanget?
De første P.intermedia jeg havde ville heller ikke yngle. De fik deforme unger samt meget få. Jeg havde dem mistænkt for at være indavlet. Men sidst jeg havde dem, gik det meget bedre (de var VF).
Men super produktive har den art aldrig været. Der kan godt gå lang tid imellem kuldene.
Den eneste ungefødende med så flotte blå øjne.
Hmm. Savner dem.......:O)

Mvh Lnumber

Jacob — 24. marts 2007, 18:54

Må indrømme at jeg ikke er klar over om mine er opdrættede eller vildtfangende. Men vil umiddelbart tro de er opdrættede. Så vidt jeg ved laves der en del Priapella intermedia i Tjekkiet.
Synes også det er en ret lækker fisk, ikke den mest farverige men smuk på sin egen måde 🙂

Jeg kan desværre ikke tilbyde noget yngel da min hunner jo slet ikke er produktive 🙁

mvh

Jacob

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.