Underlig adfærd...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Dennisboy — 19. marts 2007, 15:45
Hej har et selskabsakvarie på 128 L. I det har jeg 56 sværddrager, tre mollyer og nogle pansermaller.
Jeg har for nylig skiftet akvariet fra ca 90 liter til det jeg har nu 128 liter.
Nogle dage efter fiskene blev sat i det nye og større akvarie er det som om at de konstant er bange.
Hver gang jeg går forbi akvariet pisker de rundt og gemmer sig. Hvis jeg sniger mig hen og kigger ligger de bag sten eller planter og vifter med side finnerne på fuld knald, som om de er super opmærksomme på eventuelle fare.
Det er de samme fisk som var i det gamle, ingen nytilkomne.
Der er masser af planter i akvariet.
Er der nogen der eventuelt kunne hjlæpe mig med at finde ud af hvad årsagen er?
Venlig hilsen
Dennis
bimmer — 19. marts 2007, 15:51
mvh SvendErik
Dennisboy — 19. marts 2007, 15:55
mvh dennis
lillian53 — 19. marts 2007, 15:57
Hilsen
lillian53
thetof91 — 19. marts 2007, 16:02
Med venlig hilsen
thetof91
Dennisboy — 19. marts 2007, 16:02
Jeg tror du misforstod mig... Det er ikk mange fisk. Jeg tror der er omkring 15 fisk i akvariet, det mener jeg ikk er så mange. ;o)
Jeg har tænkt at det ville gå over, det der undrer mig er bare at de ikk var bange i starten. Der gik nogle dage, og så var den gal...
vh
dennis
Dennisboy — 19. marts 2007, 16:03
Er det mig der er gal på den, er det så vildt?
😮)
thetof91 — 19. marts 2007, 16:04
Med venlig hilsen
thetof91
thetof91 — 19. marts 2007, 16:12
Med venlig hilsen
thetof91
Bruger #927676 — 19. marts 2007, 16:15
Mvh.
Erling F. Jensen
schøler — 19. marts 2007, 16:16
thetof91 — 19. marts 2007, 16:20
Med venlig hilsen
thetof91
Dennisboy — 19. marts 2007, 16:22
Dennisboy — 19. marts 2007, 16:23
dennis
jane — 19. marts 2007, 21:03
Hilsen
jane
Dennisboy — 23. marts 2007, 18:18
Inden jeg rykkede fiskene fik jeg testet vandet... og det hele skulle være tiptop.
Jeg brugte næsten alt vandet fra det gamle akvarie i det nye. Der ud over købte jeg noget af det der osmose vand, hvilket de anbefalede mig ude i Pet-go. Resten af vandet var fra hanen i køkkenet.
Men det kunne jo være jeg skulle få det testet igen...
vh/Dennis
KasperK/Lolland — 23. marts 2007, 22:24
Med andre ord,Petco tager røven på dig!
Sværddragere ynder hårdt neutralt vand, faktisk temmelig mage til det, vi får serveret fra vandværkerne, og utroligt langt fra det der bliver vredet ud af et osmoseanlæg. Rigelig med lys og god cirkulation i vandet burde stille de fleste tilfredse. Kan du samtidig tilbyde en vis tæt randbeplantning og nogle enkelte sten til at yde et vis strømlæ skulle du kun have trygge og tilfredse fisk!
Og til sidst,
drop petco og find en anstændig dyrehandler!
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
Dennisboy — 26. marts 2007, 22:01
tak for dit indlæg...
Jeg vil først lige gøre opmærksom på at jeg straks gør noget ved min profil. 😮)
Jeg er bestemt ikke til Petco, men det var det eneste der havde åbent på det tidspunkt, så jeg pryglede min samvittighed og kørte der ud.
Normalt forguder jeg min lille lokale biks på Bagsværd Hovedgade... 😮)
Jeg fik en idé om at hvis jeg købte nogle flere fisk af samme race, nogen der ikk havde oplevet det samme som dem jeg havde i forvejen, ville de måske blive grebet af den nye stemning. og ganske rigtigt. Der er nu igen problemer.
Mit akvarie er stort set som du beskev det, så det burde være i den bedste orden.
Jeg siger mange tak for hjælpen til alle og nørder videre i min verden under vandet...
Hey!
Dennis
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.