Hornår skal vandstanden sænkes hos gurami?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
anitabritt — 19. marts 2007, 16:52
Som I kan se i en tidligre tråd,har mine Guramier både bygget skumrede+parret sig igår.Vi lod hunnen gå sammen med hannen natten over,men fjernede hende her til formiddag,da hannen havde intensiveret sin aggressive adfærd over for hende( han gennede hende hen i et fjernt hjørne).Kan vi foriøvrigt være sikre på at æglægningen HAR fundet sted?
Vi så ikke æggene direkte,men parringen fandt sted lige under skumreden.
Med hensyn til sænkning af vandstand læste vi et sted, at det skulle ske umiddelbart efter ungerne er blevet fritsvømmende dvs. i vores tilfælde om 2-3dage, lige efter hannen er blevet fjernet.
Et andet sted stod der først en 3-4uger efter de er fritsvømmende.
Hvad gør vi?
Mvh.
anitabritt
thetof91 — 19. marts 2007, 16:57
Med venlig hilsen
thetof91
anitabritt — 19. marts 2007, 20:39
Vi satte hunnen tilbage igen og fandt ud af at de parrer sig mange gange og nu kan vi faktisk se æggene.
Mvh.
anitabritt
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.