Ang. nyt 240 liters akvarie.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
wamba — 24. marts 2007, 12:29
Min kæreste og jeg står i den situation, at vi har mulighed for at få fat i et 240 liters akvarie.
Indtil nu har vi kun beskæftiget os med alm. fisk, såsom ungefødende, labyrintfisk osv.
vi kunne godt tænke os nogle lidt mere specielle fisk, det hele skal dog hænge sammen, dvs. gerne fisk fra samme område.
Biotopet bliver lavet af trærødder, og god plantevækst. Bundlaget bliver lyst sten, altså den variant der hedder NEPTUN. Dvs. ikke HVIDE sten, men lyse i farven, lidt ala logoet i as.dk.
Hvilken fisk ville passe til denne biotop? Og hvilke arter kan man vælge tilsammen? og hvor mange må man proppe i ? uden at det kommer til at se forkert ud.
Vi har været meget nysgerrige for at holde diskus, men er blevet meget skræmt at det vi kan læse rundt omkring, med hensyn til man skal gøre alt muligt ved vandet osv. kunne det lade sig gøre ?
Kom frisk med ideer 😀
jonasl — 24. marts 2007, 14:45
Mvh.
jonasl
Fætter guf — 24. marts 2007, 15:31
Så den mulighed er stadig åben, hvis I finder frem til nogle andre selskabs-arter som kan tage den høje temperatur.
Mvh.
Fætter Guf
Discu(s)fil — 24. marts 2007, 16:58
Til gengæld vil jeg sige at hvis i vil have liv i akvariet, så er det nok nærmere andre cichlidetyper i skal gå efter. Discus er en meget rolig fisk som ikke er glad hvis der er for megen uro i og omkring deres balje.
Mvh.
Claus
wamba — 24. marts 2007, 16:58
Det blev et 128 liters vi fik i stedet for. Så der røg de discus 🙂
Kan guramier og sommerfugleciclider gå sammen ?`
Eller skal vi nøjes med forskellige arter guramier?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.