Mundruger. temperatur? og hvor mange par kan jeg have?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

m og m — 27. marts 2007, 14:21

Jeg er på udkik efter mundruger. Jeg har set på Pseudocrenilabrus multicolor og Pseudocrenilabrus nicholsi (Blå læbet mundruger). Jeg har læst mig frem til at de skal have 23 - 24 grader i akvariet. mit akvarie er 25 - 26 grader og til sommer kommer det nok op på 27 grader.Kan de godt tåle den høje temperatur?
Jeg har 4 scalare, 10 plattyer og 3 Guramier gående i mit 325 liters akvarie.
Er det ok at købe 1 mundrugerpar( 1 han og 3 hunner), eller kan jeg godt købe 2 par. Et par af hver som jeg har set?
Jeg håber at i har erfaringer i dette, da jeg er meget i tvivl. hvad i ellers kan fortælle mig, tager jeg imod med glæde.
Venlig hilsen
Mikkel#

Janne — 27. marts 2007, 14:25

Du kan med fordel købe en han og flere hunner. Hannen, især den blålæbede, kan være rigtig strid ved hunnerne.

Mvh.
Janne

Bruger #381101 — 27. marts 2007, 16:00

Men du skal ikke sætte de to arter samen da der så er risiko for at de krydse med hinanden.

Hilsen
Carsten From

m og m — 27. marts 2007, 17:05

Tusinde tak for svarerne.
Så tror jeg at jeg køber en multicolor han og 3 multicolor hun. Og de kan gå i en vandemperatur på 25-26 grader?
Venlig hilsen Mikkel#

THEMOLE8700 — 28. marts 2007, 08:59

Det kan de godt men dine scalare mister hurtigt sine finner da multicolor er rimelig agressiv især når de har unger..

Vh.
Waldo8700

Bruger #381101 — 28. marts 2007, 14:46

#5 Den eneste yngelpleje mundrugerne har, er at hunnen går med æg og unger i munden. OG når hun har det, er hun absolut ikke aggressiv. Hun prøver at beskytte sit afkom så godt som muligt ved at holde sig for sig selv. Hannen har intet med yngelpleje at gøre, så jeg kan ikke se hvorfor de skulle være mere aggressive når de har unger.

Hilsen
Carsten From

THEMOLE8700 — 29. marts 2007, 01:43

jeg har selv haft dem engang og jeg synes at de var hårde ved de andre fisk. men de gik også kun på 250 ltr..

Vh.
Waldo8700

m og m — 29. marts 2007, 18:18

Tak for jeres svar. Det er en god side, akvariesiden.
Jeg har netop købt et 60 liters akvarie. det har jeg tænkt at sætte mundrugerene over i når de får unger.
Jeg har ikke købt nogen mundruger endnu. Jeg har det med at undersøge tingene, nogen gange for meget, inden jeg køber dyr. Derfor er det rigtigt dejligt at i kan råde mig.
Nu er jeg bare i tvivl om de er for aggressive til mit akvarie?
Med venlig hilsen Mikkel#
m og m

Fam.Krebs — 3. april 2007, 13:59

Jeg har lige pt 1,2 lille mundruger - de deler akvarie med 1,1 kribensis og den ene mundruger har skuffen fuld, den anden er spækket med æg og kribensiserne har lige klækket deres første kuld ..

Tidligere havde jeg lille mundruger i mit 325 l selskabsakvarie og oplever dem ikke som særlig aggresive - svømmer der dog en fisk forbi siger det haps, har mistet lidt neon og guppy på den bekostning 🙂

Mvh.
Mette & Peter Krebs

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.