Identifikation af maller

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Scorpion — 3. april 2007, 18:31

Da der tit er folk, som er i tvivl, om hvilke maller de har i deres akvarie, er der et link til en side med gode billeder, af mange forskellige maller her. Håber at det kan hjælpe, nogle af dem der ikke ved, hvad det er for en type de har gående..
http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/L-Welse/SAUGWELSE.HTM

SogneprQsten — 3. april 2007, 19:29

tak for siden 🙂
nu har jeg fundet min malle Liposarcus anisitsi, men der står ikke noget infor som jeg lige kan se 🙂

Med venlig hilsen
Christian Raavig

SogneprQsten — 3. april 2007, 19:31

og nu efter at have søgt på google kom en gammeltråd med dem om her på siden 🙂

Med venlig hilsen
Christian Raavig

Scorpion — 3. april 2007, 19:53

Ja der er kun billeder af mallerne på siden, men når man ved hvad man skal søge efter er det lidt nemmere.
En anden, og mere kendt side er http://www.planetcatfish.com/core/, der er der mange brugbare oplysninger,omkring diverse maller..
Mvh. Thomas

Dixen — 3. april 2007, 19:53

Der er også www.planetcatfish.com, som vidst har alle Loricariidae og Corydoras.

Mvh.
Michael Petersen

Dixen — 3. april 2007, 19:54

Argh pis. Kom for sent igen.

Mvh.
Michael Petersen

marian190382 — 15. april 2007, 20:46

tak for tippet, nu har jeg vist også fået identificeret min sugemalle til at være en Peckoltia L377, efter lang tids søgen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.