Mit guramiakvarie kører af h til!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
stinnemus — 18. april 2007, 21:42
Det startede noget så skønt - hannen byggede en fantastisk smuk rede og hunnen blev ikke jaget voldsomt meget. Begge fisk var nysgerrige og kom frem til fronten af akvariet, hunnen dog ikke så tit.
Menmenmen. allerede 2 dage efter jeg får de sidste fisk begynder platyyngel og ancistrus at komme op til overfladen meget ofte. Jeg har så skiftet 8-10 l vand hver dag siden for at komme et evt. forhøjet nitrittal til livs samt derved tilføre ilt. Min filterpumpe er simpelthen så dårlig at den taber pusten en dag efter den er blevet renset og der kan derfor ikke komme ilt nok til akvariet. - dette ville dog ikke være det store problem, da jeg er i snak med en herinde der gerne vil give mig en luftpumpe og desuden skal ancistrus over i 112 l akvariet snart, men så her de sidste par dage er min guramihan blevet fuldkommen passiv. Han står hele tiden bag varmelegemet og bevæger sig næsten ikke. Mad rører han ikke. HUnnen spiser heller ikke så meget og gemmer sig også mere end hun plejer. Der er ikke noget at se hos nogen af fiskene, hverken pletter eller noget. Jeg besluttede for en sikkerhedsskyld at give dem en saltkur (1 g salt pr L vand), da det er det eneste jeg lige kunne give dem pt, men jeg ved ikke hvad jeg ellers jkan gøre eller hvad der er galt????
Bruger #783265 — 18. april 2007, 21:53
Det lyder som om dit filter ikke fungerer ordentligt og hvis du renser det hver 2. dag er det ikke så underligt. Ilt er kun en nødløsning. Du er nødt til at have et filter, der virker ordentligt.
..,. og gem så saltet til en æggemad. Salt kan trods alt ikke kurere et dårligt filter.
Mvh.
Lars
stinnemus — 18. april 2007, 21:57
Hvilket filter ville du foreslå til et 60 l akvarie?
Bruger #783265 — 18. april 2007, 22:04
Til et 60 liter er der ingen tvivl om at jeg ville vælge et Eheim Aquaball 2210. Vi bruger flere af disse i vore små akvarier og vi kunne ikke finde på at skifte til noget andet! :-)
http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=12439&sub=18&page=1
Mvh.
Lars
Bruger #584957 — 18. april 2007, 22:05
Mvh.
Nicholas Palm
stinnemus — 18. april 2007, 22:13
Bruger #351400 — 18. april 2007, 22:24
Hilsen
Anders
stinnemus — 18. april 2007, 22:25
anitabritt — 18. april 2007, 22:52
Synd det går så dårligt med dit akvarie.
Hvad med at putte guramierne over i dit 112l´s indtil du har fået stabiliseret det andet.Jeg har tjekket hvd fisk du har og det skulle nok kunne gå.Selvfølgelig skal du lige tjekke om vandværdier,temperaturer er nogenlunde ens.
Jeg har selv dværgguramier i mit selskabsakvarium(250l) og har prøvet at flytte dem ned i et 54l til yngel.Det gik fint,borset fra at det er hulens besværligt,når først der er kommet unger.Derefter flyttede jeg dem tilbage igen,uden problemer pga. flytning.
Det er altid nemmere at stabilisere et større akvarie.
Med hensyn til vandskift,skifter jeg altid ca.30% ad gangen,uden problemer.
Hvordan renser du pumpen?
Husk kun at skylle filteret i noget vand fra akvariet,ellers risikerer du at slå bakteriefloraen ihjel.
Mvh.
anitabritt
stinnemus — 18. april 2007, 23:01
temperaturerne er ikke ens, idet der er 26 hos guramierne og 24 hos de andre, men jeg kunne evt lade guramiakvariet sænke sig til 24 i løbet af natten og så overføre fiskene i morgen (det er jo "kun" 4 fisk + 5-6 yngel som sikkert vil blive fortærret af kribensisne). Jeg har ikke mulighed for at tjekke vandværdier
jeg har lige skiftet 20 l og det er meget i forhold til have jeg plejer (skifter også kun 20-30 l ad gangen i 112'eren)
når jeg "renser" pumpen så tit tager jeg filteret ud, "gnider" slam let af på den side op mod "udgangshullet" hvor vandet kommer ud igen og også i de to sider vandet kommer ind - selvfølgelig i akvarievand. nogengange vender jeg også bare filteret, men det kører jo stadig ikke optimalt
anitabritt — 18. april 2007, 23:24
Mvh.
anitabritt
stinnemus — 18. april 2007, 23:29
Men skal jeg så sætte alle fisk i 112 l om morgenen, købe en ny pumpe om eftermiddagen, sætte den i 60 l akvariet og køre sammen med den gamle og så smide mollerne i?? (jeg vil helst ikke miste flere fisk efter jeg lige mistede mine guppyer i nat ude i murebaljen 🙁)
stinnemus — 18. april 2007, 23:30
anitabritt — 18. april 2007, 23:42
Mht guramierne,så plejer jeg også at fjerne hunnen efter et par dages parring.Hannen kan godt blive lidt voldsom over for hunnen.Derefter går hannen en tre-fire dage sammen med yngelen,for derefter også at blive fjernet.Når det så er sket,skal man sænke vandstanden til ca.4cm.Så hvis du vil have dem til at yngle er det nødvendigt,at kunne flytte dem.
For at bremse den aggressive adfærd(hannen) i selskabsakvariet,ødelægger jeg simpelthen hans skumrede(snøft)
Det går nemlig også ud over de andre fisk.Dog ikke med dødsfald som følge deraf!!
Mvh.
anitabritt
stinnemus — 18. april 2007, 23:45
Jeg vil gerne have dem til at yngle, men har ikke lyst til at have et akvarie til at stå med 4 cm vand (og så kan der jo heller ikke være planter i) så jeg regner med at lade naturen gå sin gang og selvfølgelig fjerne hunnen hvis han bliver for voldsom, men ellers lade hannen blive tilbage og sætte hunnen over til ham når ungerne bliver fritsvømmende/han holder op med at vogte dem
stinnemus — 19. april 2007, 18:57
Jeg fik ikke købt nogen pumpe. Jeg var i dyrehandleren (klar til at bruge 239 kr eller deromkring på en eheim 2210), men de havde ikke eheim. I stedet havde de fluval2+, men de skulle have 299 kr for den og da gennemsnitsprisen på nettet er 179 kr så blev jeg altså harm og gik uden pumpe
ulvaren — 21. april 2007, 12:44
Jeg ville nok ikke holde guramier og platyer sammen, temperatur mæssig ligger de ikke i samme område.
Hvis der kun var guramier i akvariet så skal der heller ikke i samme grad pases på vandkavilteten. Har været i asien har man set hvilke mosehuller de lever i, samt at der mange steder står en møjbeskidt balje ude på vejen med labyrint fisk i.
M.v.h.
Poul
stinnemus — 21. april 2007, 13:14
mht temperaturen så ligger den på 24-25 grader i 112 l bassinet og jeg er ved at eftersøge en pumpe så ligesåsnart jeg får den kommer guramierne over i 60 l igen (den anden pumpe kører jo stadig, omend dårligt).
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.