Billede af en gravid gubby hun.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Josefine — 27. maj 2007, 15:39

Ja, i læste rigtigt i min overskrift. Vil nogen vise mig, et billede af en gravid gubby.
Da jeg er meget ny og uerfaren, vil jeg godt have bekræftet hvornår/hvordan de ser ud, når de er gravide. Har selv gubbyer, og venter spændt på der kommer unger!

På forhånd tak.
Hilsen
Josefine

Cirkelinedk — 27. maj 2007, 15:59

Her er der en gravis guppy. Vi har alle været nye, så du skal endelig spørge. Der er masse der kan hjælpe. Og velkommen til :-)

Mvh.
cirkelinedk



Cirkelinedk — 27. maj 2007, 16:02

Her kan du se ungerne i maven :-)

Mvh.
cirkelinedk



Josefine — 27. maj 2007, 16:39

Okay! Yay! Så tror jeg min hun er gravid, eller påvej til det. Hun er nemlig blevet meget tyk de sidste to dage! 🙂
Og tak for velkomsten.
Hilsen
Josefine

Cirkelinedk — 27. maj 2007, 16:43

Den sorte plet bag til bliver kaldt for fødepletten, når den kommer nærmere gattet, vil der komme en lille bule, og så er det tid til fødslen af ungerne. 😀

Mvh.
cirkelinedk

ekaxe — 27. maj 2007, 16:57

Levendefødende, ja det er en sjov navn til en stor gruppe fisk, de lægger fuldt udviklede æg, og den tynde hinde om ægene sprænges i fødselsøjeblikket, det kan ske at nogle føder, ikke fuldt udviklede unger.
Mvh Erik Kaxe

jery — 27. maj 2007, 17:45

#6: der findes skam ægte levendefødende, men dem hører gupserne nu ikke til.

katrine-fisken — 13. januar 2010, 16:28

Jeg har også gubby'er, og den ene er gravid. Men jeg gad godt vide hvor lang tid ca. de er gravide?? 🙂

jery — 13. januar 2010, 16:30

#8: det var en gammel tråd at genoplive.
Har du prøvet en søgning i forum? Det er et meget debatteret emne.

katrine-fisken — 6. maj 2010, 18:46

Ja, men jeg er ik' så god til at finde rundt herinde 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.