Skræmte sværddragere

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Langgaard — 19. juni 2007, 12:42

Hej med jer. Vi er rendt ind i et mystisk problem med vores sværddragere. Fra den ene dag til den anden er de blevet meget nervøse. De gemmer sig det meste af tiden og er de endelig fremme, så søger de skræmte og forvildet hen til det nærmeste gemmested, når vi nærmer os akvariet. De andre fisk opfører sig ganske normalt.
Denne mærkelige opførsel begyndte samme dag vi satte et planterør i, men jeg kan da virkelig ikke se hvordan dette skulle ændre deres ædfærd. Jeg håber at det går over med tiden. Er der nogle der har et bud på hvad der kan være galt?

Med venlig hilsen
Langgaard

Janne — 19. juni 2007, 13:03

Hvor længe har det stået på? Umiddelbart vil jeg godt tro, det kan være det nye lys, der gør det. Er det tilfældet, bør de vænne sig til det i løbet af nogle dage til en uges tid.

Mvh.
Janne

Langgaard — 19. juni 2007, 13:19

#2 Det har stået på i ca 14 dage.

Med venlig hilsen
Langgaard

Langgaard — 19. juni 2007, 13:20

De nye er Flora glo og Life Glo2.

Med venlig hilsen
Langgaard

Janne — 19. juni 2007, 13:50

Hvad med indfaldende (sol)lys? Det har ikke forandret sig? Hvis alt ellers er som det skal være i akvariet, ville jeg bare se tiden an lidt endnu. Tjek for en sikkerheds skyld, om de ser 100% sunde og raskeud (tænker især på hudparasitter, orm mv).

Mvh.
Janne

Langgaard — 19. juni 2007, 14:32

De står ikke i direkte sollys, hvis det er det du mener. Akvariet er heller ikke blevet flyttet. De ser ikke syge ud. De kommer godt nok frem når der bliver fodret. Det skal dog lige siges at hannen svømmer forvirret rundt og leder efter maden. Men vi må vente og se tiden an :-)

Med venlig hilsen
Langgaard

Ringsted — 19. juni 2007, 20:37

jeg har det samme problem med mine sejlfinnemollyer... aner ikke hvad jeg skal gøre

De bedste hilsner
Ringsted

lillian53 — 20. juni 2007, 22:21

Har i mange planter i jeres akvarier? Ellers put nogle flydeplanter i f.eks. hornblad så de føler sig mere trygge.

Mvh.
Lillian Werliin

Langgaard — 26. juni 2007, 14:13

Nu er mine sværddragere begyndt at komme frem igen. Det tyder på at det var det nye lys de lige skulle vænne sig til.

Med venlig hilsen
Langgaard

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.