Hvad er forskellen mellem de to humlebikutlinger ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

philip c — 30. juni 2007, 20:15

Hej..
Jeg er blevet lun på Humlebikutlinger og kunne godt tænke at vide hvad forskellen på Brachygobius xanthozonus og Brachygobius doriae.
Har læst her på AS om dem, men kan ikke se den store forskel på dem ud over at den ene er social flokfisk.
Ville have dem i et arts akvarie. Hvilken fisk vil passe bedst til det.
Hilsen Philip

Boeboe — 1. juli 2007, 01:36

Jeg er ikke sikker på, om der er tydelige forskelle, på de to typer.
Jeg ved, at man har kunnet få nogle, som var rødlige i det, om det så er forskellen skal være usagt.
Men de er kødædende, og er meget til levende foder, ellers trives de ikke, og der skal helst være tilsat salt i vandet også.
De kan fint holdes sammen med de fleste ikke for store fredelige fisk, som levendefødende, barber og tetraer, og også gerne maller, men så skal der vældes mellem disse som kan tåle noget salt i vandet.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.