Mosvæg i biotop?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lille per — 1. juli 2007, 19:36

Jeg er ved at starte mit første akvarie op, og vil meget gerne have en Amazone biotop.. Men tænkte på om jeg kan lave en mosvæg i sådan et, eller skal jeg finde på noget andet..??
Hilsen
Per Johansen AKA lilleper

the slayer — 1. juli 2007, 19:44

Du kan jo lave hvad du vil:-)
Men jeg tror ikke der er så mange mosvægge i amazonas. Så vidt jeg ved, er det vist mere noget rod værk.

Jakob U. — 1. juli 2007, 19:46

var det ikke bedre at vikle noget mos omkring en rod med noget fiskesnørre, så den bliver dækket.

De bedste hilsner
Jakob U.

Jakob U. — 1. juli 2007, 19:46

hvor stor er akvariet forresten?

De bedste hilsner
Jakob U.

lille per — 1. juli 2007, 19:47

ja det er det jeg tænkt på, det passer jo ikke lige ind..! Men har også overvejet at lave noget nogle rødder (lavet i alfix) som kommer til at side som baggrund og så "fylde" hulleren ud med mos..

Hilsen
Per Johansen AKA Mighty

lille per — 1. juli 2007, 19:47

#4 det er 325L

Hilsen
Per Johansen

Jakob U. — 1. juli 2007, 19:49

#5 hvad passer ikke lige ind? mosbaggrunden eller roden tildækket med mos?

De bedste hilsner
Jakob U.

lille per — 1. juli 2007, 19:50

#7
mos baggrunden..

Hilsen
Per Johansen AKA Nybegynderen

kjaer — 1. juli 2007, 19:56

Jeg har forsøgt mig med alfixrødder, men det bliver ikke særlig naturligt efter min mening.
Der findes flere slags biotoper i Sydamerika så indretningen afhænger også af hvilke fisk du vil have....
Hvis det er en sortvandbiotop du vil efterligne ville det være "korrekt" med en masse rødder og blade samt vand der er rigtigt brunt (fx gennem brug af sortvandsekstrakt eller filtrering med spagnum). Som en baggrund kunne du bruge et stykke sort karton eller måske en alfix eller købt bagrund der efterligner en flodbred.
Bundlaget ville passende være sand. Ingen planter - det findes ofte ikke i naturen.
Håber du kan bruge det til noget:)


Mvh.
Kjær

lille per — 1. juli 2007, 20:21

#9
Jeg ville meget gerne have discos, skalare og en eller anden tetra art...!!
Hilsen
Per Johansen

kjaer — 1. juli 2007, 20:26

Okay, så er det nok sortvand du skal efterligne... Hvad jeg ved lever discus og scalarer i sortvand, men jeg er ikke sikker...

Mvh.
Kjær

stone — 14. februar 2009, 19:38

Vil det sige, at hvis man skal have scalare er det vand filtreret over spaghnum, rødder mske redmor og ingen planter eller lidt planter??

stone — 14. februar 2009, 19:38

Vil det sige, at hvis man skal have scalare er det vand filtreret over spaghnum, rødder mske redmor og ingen planter eller lidt planter??

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.