Ja, så blev det min tur til saltvand :o)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lihn — 21. juli 2007, 21:56

Hejsa Allesammen :-)

Jeg troede ikke jeg kom til det, men efter et par måneder cleanet til de forskellige saltvandsforums/sider, så blev jeg bare nødt til at have mig et lille hygge nano.

Jeg har kigget meget på et Red Sea Max akvarie, men inden jeg ville blive færdig, så var der nemt brugt MINDST 10.000,- på akvarie, udstyr, fisk og specielt koraller. Der for ville jeg have et akvarie på ca. 50 liter, og det blev til et "saltvands-starter-sæt", hos Ækvator i Viborg. Jeg er rigtig godt tilfreds med akvariet indtil videre.

Her er et billede af mit akvarie, som er et par dage gammelt (ja, det er stadigvæk i opstarts-algefasen, men det vil snart være væk). Hvis i vil se flere billeder af akvariet, med opsætning, udstyr mv., så er der en større beskrivelse på min hjemmeside: www.Jacob-Lihn.dk (kig under "Sidste Nyt", eller under "Akvarier", desuden vil jeg løbende opdatere min side om saltvandsakvariet, så snart der sker noget nyt.

Mvh.
Jacob Lihn - www.Jacob-Lihn.dk



Lihn — 21. juli 2007, 21:57

Ja, det starter godt, forkert billede 😮)
- nu skulle det gerne virke!

Mvh.
Jacob Lihn - www.Jacob-Lihn.dk



Lihn — 21. juli 2007, 22:14

Kommentarer og idèer modtages gerne 😮)

Mvh.
Jacob Lihn - www.Jacob-Lihn.dk

skjernfisk — 21. juli 2007, 22:49

Hej
Mange lykønskninger herfra, håber vi høre mere om det som tiden går.
mvh. Dorthe

Lihn — 21. juli 2007, 22:54

#4 Tusind tak 😮)
- selvfølgelig vil det blive opdateret når der kommer lidt koraller i, og fisk..

Mvh.
Jacob Lihn - www.Jacob-Lihn.dk

anitabritt — 22. juli 2007, 00:26

Ser rigtigt godt ud,Jacob.
Er lidt nysgerrig,hvad har dette begyndersæt og dertil følgende kostet dig?
Venter også spændt på at se det senere : )

Mvh.
anitabritt

Løgstrup — 22. juli 2007, 10:29

Tja, det var vel egentlig også kun et spørgsmål om tid ;O)
Du løber stærkt i denne hobby, men jeg er sikker på det bliver godt og jeg glæder mig til at følge dit nye projekt!
Hellefisk med det ;O)

Mvh.
Lena

Lihn — 22. juli 2007, 10:55

#6 Mange tak 😮)
Prisen på det er forholdsvis dyr i forhold til størrelsen, men jeg har gerne villet opfre det ekstra, og har fået et akvarie, som jeg synes er pænt og nydeligt at se på, i stedet for et akvarie, hvor skummeren rager langt op, og lyset ser træls ud..

Jeg gav 3000,- for akvariet, (altså sådan som akvariet ses på de første billeder på min hjemmeside, med bord, lys, skummer, og mere filterhalløj)
Jeg gav ca. 800,- for levende sten, 2 kg. salt og en saltmåler
Jeg gav 800,- for 10 kg. ekstra salt, foder, testsæt, sand, powerheads mv. (det billede på min hjemmeside, med alle tingene på)

#7 Haha, ja det kunne man godt tro. Jeg troede dog hverken jeg havde plads eller lysten til saltvand, men det blev der hurtigt lavet om på 😮)

Mvh.
Jacob Lihn - www.Jacob-Lihn.dk

viggo0 — 22. juli 2007, 12:37

Ser nice ud der! Glæder mig til at se det med fisk og koraller :-D

Det er lidt sjovt så mange som er gået fra fersk til saltvand eller ihvertfald til fersk/saltvand indefor det sidste års tid her på siden! (FEDT!)

Med venlig hilsen
Frederik

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.