Mit lys går ud på grund af fugt...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

dragonbook — 22. juli 2007, 11:36

Hej

Jeg har et juwel 190L hjørneskabs akvarie hvor lyset svigter nu og da. Dvs. at lyset simpelthen ikke tænder. Når det sker kan jeg se at armaturet er vådt af kondensvand og jeg går ud fra at der er en funktion i lampen der slår strømmen fra når der kommer fugt i den. Det sker ca. en gang hver 14 dag men hvad kan jeg gøre ved det og er der nogen der har erfaringer med dette?

Alexander — 22. juli 2007, 11:39

har du dækglas?

Mvh.
Alexander

dragonbook — 22. juli 2007, 11:42

Nej det er et færdig sæt hvor der ikke skal benyttes dækglas se her:
http://www.juwel-aquarium.de/en/trigon.htm

Boeboe — 22. juli 2007, 11:44

Ja, et dækglas over en stor del af akvariet, undtagen et hul til at fodre gennem vil få en stor el af det fordampede vand til at fortætne på glasset, og derved ikke så meget fugt i armaturet, men det er jo ikke sikkert, at et hjørneakvarium er til at lægge dækglas på, jeg ved ikke, hvordan kanterne er på et sådant.
Ellers, hvis det er et T8 armatur, så skifter du bare delene ud til et T5, hvor du så kan have hele trnsformatordelen liggende bag akvariet, eller i skabet under akvariet, så er dit problem løst.
Koster selvfølgelig lidt, men så kan du også koble et sænkningsmodul på, så du kan nedjustere lysmængden, hvis nødvendigt.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

dragonbook — 22. juli 2007, 11:45

Man kan ikke havde dækglas eller lave noget om på armaturet se link i #3

tommy toftegaard — 22. juli 2007, 12:21

hej

måske noget cilikone spray til at fortrænge fugten.

cilikone er ikke elektrisk ledende så det er ikke farligt at bruge. ( jeg er elektrikker )

mvh tommy

dragonbook — 22. juli 2007, 12:31

#6 okay... men hvor vil du sprøjte det på? alt er indækket...

Fætter guf — 22. juli 2007, 12:45

Der er ikke nogen funktion, som slukker for lampen hvis der er fugt.
Der er nok blot tale om en løs forbindelse, eller et rør som ikke sidder 100% korrekt
Hvad gør du normalt for at få den igang igen.
Prøv at ruske lidt i fatninger og hvad der ellers er af forbindelser, så du kan indkredse hvor det er galt.
PAS PÅ at du ikke får stød. tag evt. en gummihandske på.

Mvh.
Fætter Guf

dragonbook — 22. juli 2007, 13:28

Det er ingen løs forbindelse, jeg åbner normalt bare lågene en ½ times tid til kondensens er væk, så virker det hele igen. Så jeg er ret sikker på at der er en funktion der slår strømmen fra.

Boeboe — 22. juli 2007, 14:39

#5 - Jeg har nu ikke mødt et armatur, man ikke kan lave om på, men nogle gange kræver det lidt fingersnilde...
Men da det er et ret nyt akvarie, skulle der ikke være grund til det, jeg tror også mere på en løs forbindelse. Tag hele armaturet af, og adkil det i de dele, det er til at gøre, iflg brugsanvisningen, som ligger oppe på hjemmesiden, og sprøjt så de dele ind, som kan være årsagen til strømsvigtet. Der skal kun en ganske lille sprække til, for at der kan komme fugt ind i det. Bare pas på ikke at få siliconespray i vandet, det kan fiskene absolut ikke lide.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Boeboe — 22. juli 2007, 14:41

Glemte lige...
Det er sikkert den elektroniske boks, hvor omformeren også er bygget ind, for dit problem er jo, at den ikke tænder, så fejlen må sidde heri. I gamle armaturer, også nogle af de nye sidder der glimtændere, men i din model er det sikkert elektronisk tænding.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

dragonbook — 22. juli 2007, 15:03

Hmmm jeg vil nu holde fast i at det har noget med fugten at gøre, idet at det altid sker når det hele er vådt... Det er ALDRIG sket når det er tørt hvilket det normalt er...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.