Platy fødsler...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Downwindz — 12. september 2007, 21:26
Jeg er meget ny inden for akvariehobbyen, og er vidst ved at være godt bidt. Jeg har så et par Platyhunner hvor jeg mistænker ihvertfald 2 af dem for at være gravide, muligvis også den tredje, men knapt så langt henne. De er en smule runde om maven, også inden de bliver fodret.
Jeg kan se en sort markering omkring gattet, som er lidt tydligere hos hunnerne end hos hannerne, men er det ligesom med gubbierne at man kan nærmest se de små nyes øjne 1-3 dage inden de skal til at føde?
ekaxe — 12. september 2007, 22:02
Mvh.
Erik Kaxe
Vic — 13. september 2007, 13:37
Hvis det vel og mærket er en mørk fisk, er det lidt sværere. Jeg plejer at tage dem, når de er virkelig tykke og så håbe på at de snart føder. Det virker for det meste. Ellers går der kun et par uger, så er de tykke igen. 🙂
Held og lykke med det!
Mvh.
Vicki Andersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.