Guppy opdræt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Casper — 17. september 2007, 20:34

Hej alle på AS jeg går og tænker på at bygge et mindre akvarie til 1,1 guppy i plastglas eller plæksiglas da jeg kan få en del gratis på mit arbejde næsten spg er hvad teknik jeg skal bruge er godt med der skal skiftes vand tit hvis jeg dropper en pumpe men de skal stå på mit værelse som er ret varmt pga. mit 54liters og 250liters som varmer godt op i rummet var ved at kigge varmlegme er der ikke plads til i et mindre akvarie da de jo er over 20cm lange de mindste nogle forslag og yngel skal over i mit store akvarie 🙂

Med venlig hilsen
Casper-Blata

Casper — 17. september 2007, 20:36

Med venlig hilsen
Casper-Blata

Casper — 17. september 2007, 20:46

ilt vil dog blive muligt hvis det er nødventig også vil jeg beplante akvariet med Limnophila Sessiliflora


Med venlig hilsen
Casper-Blata

Piv — 18. september 2007, 07:09

jeg har et 12 liters med et par Guppy og 1 Reje i og jeg bruger ingen teknik overhovedet og skifter stort set aldrig vand Den eneste teknik der bliver brugt er Alger og Sol lys (fylder på når der er fordampet vand og fjerner alger manuelt) og fiskene ser ud til at trives fint.

Leif — 18. september 2007, 11:25

Du behøver ikke nogen teknik, bare du sørger for vandskift. 25% en gang om ugen er fint, så vil fiskene trives og formere sig.
Mvh Leif

læsehesten — 18. september 2007, 15:14

Jeg har et 16L med endlers og rigtig mange planter og sollys. Det går fint på nær at jeg skal fjerne yngel hele tiden da der bliver for mange.

Med venlig hilsen
Læsehesten

læsehesten — 18. september 2007, 15:14

Og jeg flyder bare vand oven i det der fordamper.

Med venlig hilsen
Læsehesten

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.