Besøg på Danmarks Akvarium 17. juni

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dan — 12. juni 2007, 09:18

Sjællandsgruppen har arrangeret et besøg på Danmarks Akvarium søndag 17. juni kl. 16.30-18.00, hvor vi får mulighed for at komme bagom akvarierne med en kompetent guide. Vi skal betale normal entre' ved indgangen. Da der kun er plads til et begrænset antal deltagere, har vi i første omgang desværre måtte nøjes med at invitere brugere af cichlids.dk, som indenfor den sidste periode har inviteret til eller deltaget i hjemmebesøg.

Vi mangler stadigvæk en definitiv bekræftelse fra Jakob, SOS, Vorup, Arthur, Skovhugger, steffen, Steffen kbh og KJ. Hvis I allerede har sendt en tilkendegivelse, beklager vi, at den er gået i tabt i varmen og beder jer om at poste et svar i denne tråd.

Udover de allerede inviterede brugere, regner vi med at kunne åbne op for enkelte nye deltagere, som endnu ikke har fået en invitaton, men den lader vi ligge et par dage mere, indtil de ovennævnte personer har givet besked.

De bedste hilsner
Dan

KimJ — 12. juni 2007, 10:35

Jeg er desværre på arbejde i Weekenden, så jeg må melde fra.
Mvh. Kim

vorup — 12. juni 2007, 16:00

Jeg kommer :p

Kiwa — 12. juni 2007, 16:03

Det var godt Claus - ellers havde du også fået bøllebank :e - sådan nogle står KJ jo til - lige i øjeblikket haha.

Mvh
Yvonne

Arthur — 12. juni 2007, 19:21

Jeg må med skam melde afbud og betaler selvfølgelig for deltagelse alligevel. :r :r :r :r :r :r
P.... ærgeligt når nu der var denne gode mulighed.

/Arthur

vorup — 12. juni 2007, 22:30

#4 Mens I så tæver ham, så "låner" jeg hans nøgler og bil og tømmer bare nogle få af hans bassiner for guldklumper :e
Ses søndag KIWA
Hilsen Claus

vorup — 12. juni 2007, 22:32

#5 Danmarks akvarie kan trods alt jo heller ikke måle sig med Afrikas akvarie 😉

Skulle i få nogle små røde, gule eller blå i overskud, kan jeg da godt hjælpe :p Også selvom de kun er et par cm......

Hilsen Claus

Dan — 12. juni 2007, 22:46

Surt at KJ og Arthur ikke kan komme!

@Arthur
Der bliver ikke tale om at betale, fordi man bliver nødt til at melde afbud. Du kan jo invitere på en kold øl i Brh i stedet! 8) Måske kan vi så lege lidt videre med latexmælk (og her er ikke tale om sexlegetøj). Den kolde jomfru er retur fra Nipsland på torsdag, så bliver der forhåbentlig tid til andet end børn, madlavning, vasketøj og slige huslige sysler.....

De bedste hilsner
Dan

Kiwa — 12. juni 2007, 22:49

#7 - ja vi napper da bare lidt forskelligt guf - i de akvarier hvor ejeren melder afbud - til dette kanon arrangement - som Dan har arbejdet rigtigt hårdt på - at få stablet på benene.

Det har bestemt ikke været nemt - og det er en mild straf for de formastelige - som må tage på arbejde osv. istedet for at hygge med os andre :e :e :e

Arthur har også et og andet gående - som helt bestemt er værd at kidnappe - sååh - en mørk aften hvor han mindst venter det - invaderer vi hans hjem - og napper nogle af hans smukke Petroer 8)

Ses søndag - vi glæder os - helt sikkkert.

Mvh
Yvonne

spim — 12. juni 2007, 23:34

Jeg kan godt se at I er en gruppe der kender hinanden godt og er vandt til at mødes, men jeg tillader mig nu alligevel at stikke hovedet ind i flokken:

Skulle der være en ekstra plads, så sig ENDELIG til!!! Jeg vil virkelig gerne med! 🙂

Dan — 13. juni 2007, 09:00

[citat]Jeg kan godt se at I er en gruppe der kender hinanden godt og er vandt til at mødes, men jeg tillader mig nu alligevel at stikke hovedet ind i flokken:

Skulle der være en ekstra plads, så sig ENDELIG til!!! Jeg vil virkelig gerne med! 🙂 [/citat]
Det er noteret.

Mange hilsner
Dan

Skovhugger — 13. juni 2007, 09:51

Jeg har da stadig tænkt mig at komme med på søndag ! Jeg blir nemlig IKKE arbejdsramt i weekenden 😉 Ihverfald ikke søndag 😐
Surt for dem der er...
Er der nogen der kan påtage sig rollen som bevisførere, når nu KJ ikke er der ?+(

Anders

Dan — 13. juni 2007, 12:52

Hvis der ikke er andre, som medbringer et kamera, kan jeg godt gøre det. Men da der er tale om et nyt DSLR-hus, så jeg kan ikke garantere, at resultatet bliver særligt smukt. Iøvrigt bør vi på forhånd spørge, om vi har lov til at fotografere "off-stage".

Mange hilsner
Dan

Kiwa — 13. juni 2007, 14:35

Vi skal nok tage gear med - var lidt i tvivl om det ville være tilladt at nappe billeder bagved - men vi tager det under alle omstændigheder med. Om ikke andet så kan vi jo fotografere deltagerne :e

Hvad vi så finder på at lægge ind - på de billeder der skulle være taget af arbejdsramte personer - ja det er jo ikke godt at vide :e :e :e

Mvh
Yvonne

PS. Den ene del af gaven er på plads Dan.

Dan — 13. juni 2007, 14:51

[citat] PS. Den ene del af gaven er på plads Dan.[/citat]
Ok - jeg får forhåbentlig tid til at finde den anden del på vej hjem i dag.

jensp — 14. juni 2007, 00:04

Vil lige fortælle at min søn, Ruben, også kommer med!





Dan — 14. juni 2007, 07:03

[citat]Vil lige fortælle at min søn, Ruben, også kommer med! [/citat]
Ok - han var tilmeldt på forhånd. 🙂

Dan — 14. juni 2007, 10:24

Listen over tilmeldte ser foreløbigt således ud:

Vorup, dykker, JJ, guggi, THORLEIF, Skovhugger, syvsoveren, Peter B, Kiwa (2), Jensp (2) og Dan.

Af de oprindeligt inviterede, mangler vi stadigvæk besked fra Jakob, SOS, steffen kbh og steffen.

Desuden er spim og luffe i venteposition til at overtage tomme pladser.

Hep!

Steffen kbh — 14. juni 2007, 11:19

Jeg var kommet fuldstændig fra det, men er stadig på. Tak for påmindelsen!


Listen over tilmeldte ser foreløbigt således ud:
Vorup, dykker, JJ, guggi, THORLEIF, Skovhugger, syvsoveren, Peter B, Kiwa (2), Jensp (2), Dan og steffen kbh
Af de oprindeligt inviterede, mangler vi stadigvæk besked fra Jakob, SOSog steffen.


Vh
Steffen Kbh

Dan — 14. juni 2007, 12:19

Det forlyder, at der gerne må fotograferes på akvariet "back-stage".

Kiwa — 14. juni 2007, 17:27

Som #19 skriver så kan de sidste 3 måske også have svedt det ud :e

Hvad med en hurtig PB til dem - de har alle været online i dag - men læser måske ikke denne tråd ?+(

Eller synes jeg - at vi nu er så tæt på datoen - at andre som er interesserede i at deltage - bør få oplyst om der er ledige pladser - så de ved om de kan komme med eller ej.

#20 - lyder fint - så er det ikke kun billeder af tobenede fiskenørder - vi er nød til at kigge på efterfølgende 8)

Mvh
Yvonne

spim — 14. juni 2007, 18:21

Hørt hørt Yvonne... 🙂

Jeg er ikke ved computeren det næste døgns tid, men skulle der være plads, så regn med mig. 😀

Dan — 14. juni 2007, 20:16

[citat]Som #19 skriver så kan de sidste 3 måske også have svedt det ud :e

Hvad med en hurtig PB til dem - de har alle været online i dag - men læser måske ikke denne tråd ?+( [/citat]

Det gjorde jeg allerede i går. 😉

[citat] Eller synes jeg - at vi nu er så tæt på datoen - at andre som er interesserede i at deltage - bør få oplyst om der er ledige pladser - så de ved om de kan komme med eller ej. [/citat]
Ok - hermed er spim og luffe på listen over deltagere. Derudover har vi plads til tre deltagere mere. De kan tilmelde sig i denne tråd efter først-til-mølle-princippet. Hvis de tre personer nævnt i #19 alligevel melder sig på banen, finder vi nok ud af det.

spim — 14. juni 2007, 20:20

Jubii!!! Så er der en her der er glad!! :e

Dan — 14. juni 2007, 20:25

[citat]Jubii!!! Så er der en her der er glad!! :e [/citat]
Velbekommen! Og beklager ventetiden, men familen er lige blevet genforenet efter 3 uger, så de skulle lige bespises og vaskes. :e

mx-77 — 14. juni 2007, 20:26

Min kæreste og jeg vil meget gerne deltage. Vi er godt nok lidt nye inden for akvarieverden men det ville være en stor oplevelse at se det hele og få en masse god viden forhåbentlig.
I kan læse lidt mere om vores akvarier på min profil her og på AS http://www.akvariesiden.dk/profil/profil_ny.php?puserid=6894

Vi håber at der stadig er plads til en god oplevelse

Mvh.

Christian og Julie

Dan — 14. juni 2007, 20:28

[citat]
Vi håber at der stadig er plads til en god oplevelse

Mvh.

Christian og Julie[/citat]
Ok - har vi en deltager mere?

Dan — 14. juni 2007, 20:35

FYI:
Vi skal mødes ved hovedindgangens trappe senest kl. 16.25, og hvis man kommer senere, har man desværre ikke mulighed for at komme bagom akvarierne. Vi skal betale almindelig entre', som er 90 kr/person (gratis hvis man har årskort; 75 kr/person, hvis vi får grupperabat).

mx-77 — 14. juni 2007, 20:48

#27
Helt kanon!
Vi glæder os rigtig meget!!!
Ses ved hovedindgangen til danmarks-akvarium...

Mvh.

Christian og Julie

Dan — 15. juni 2007, 19:12

Er der ikke en deltager mere, før vi lukker listen af? :p

Dan — 16. juni 2007, 08:38

Listen over deltagere ser nu således ud:
Vorup, dykker, JJ, guggi, THORLEIF, Skovhugger, syvsoveren, Peter B, Steffen kbh, Kiwa (2), Jensp (2), spim, luffe, mx-77 (2) og Dan.

Udover entreen på enten 75,- eller 90,- bedes I lægge 20 kr til en gave til akvariet, som Kiwa og undertegnede har lagt ud for. Bemærk at akvariet lukker kl. 18.00.

De bedste hilsner
Dan

Steffen kbh — 16. juni 2007, 15:19

Jeg melder Janne til på den sidste plads. Hun er på arbejde og kan derfor ikke selv melde til nu.
Det er admin Janne fra AS og Saltvandssiden.

Vh
Steffen Kbh

Dan — 16. juni 2007, 17:37

Ok - Janne er hermed den sidste deltager, og listen er nu lukket.

Mange hilsner
Dan

Skovhugger — 17. juni 2007, 15:17

Så er det lige før der er afgang 🙂
Vi ses...

mx-77 — 17. juni 2007, 15:26

Yes! ses om en time :e

spim — 17. juni 2007, 15:28

Ja, så er der ikke lang tid til, det bliver spændende.
Vi ses.

Dan — 17. juni 2007, 15:40

Det første frafald er nu registreret (øllet blev hans skæbne?). Men det er der allerede kompenseret for :e .

Kiwa — 17. juni 2007, 15:53

Ølllet - hrrrmf - hvad med næsten 48 timer uden søvn - med øl i spandevis - og vi er stadig på :e
Ses snart 8)

Mvh
Yvonne

JJ — 17. juni 2007, 18:32

Må hellere træde frem og indrømme at jeg er en svagdrikker, med tendens til slemme tømmermænd... :r :r :r :e

Min eneste undskyldning er at unge nu til dags danner mindre testosteron, og derfor generelt er mindre modstandsdygtige overfor alkohol... 8) 😐

Havde jeg dog bare fulgt Dan´s råd om at bælle en iskold tjeckkisk øl i formiddags, havde jeg sikkert været 100% klar til turen :e

Håber det var spændende...

Mvh Jacob

Skovhugger — 17. juni 2007, 20:15

Tak for denne gang, det var jo nærmest en drengedrøm der gik i opfyldelse 😉
Rigtig godt initiativ Dan 🙂

Anders

mx-77 — 17. juni 2007, 20:28

JA, det var en rigtig god oplevelse! - mange tak...

Vedhæfter et billede af den søde pindsvinefisk 😉

Vil i ikke også uploade nogle af jeres billeder?



Peter B — 17. juni 2007, 20:58

Tak for idag, det var rigtig spændende at opleve Danmarks Akvarium back stage,
som Anders skriver,en drengedrøm der gik i opfyldelse.
Jeg skal også hilse fra Ditte som også syntes det var meget spændende.
Vh.
Peter

dykker — 17. juni 2007, 21:11

rigtigt hyggeligt.

kenneth

Dan — 17. juni 2007, 21:16

Variation over slægten (?) fra #41. ET phone home?



Dan — 17. juni 2007, 21:17

:e



Dan — 17. juni 2007, 21:18

:00|



Dan — 17. juni 2007, 21:21

Vores guide var Jesper Horsted (hvid t-shirt), direktør ved Danmarks Akvarium.



Dan — 17. juni 2007, 21:22

8)



Dan — 17. juni 2007, 21:23

----



M_ad_sen — 17. juni 2007, 21:26

mere :e :00| :i

Dan — 17. juni 2007, 21:26

.....



Dan — 17. juni 2007, 21:28

Longing for the fjords?



Dan — 17. juni 2007, 21:30

Jesper Horsted giver gruppen en opsang, besvarer spørgsmål og fortæller om flytteplanerne.



mx-77 — 17. juni 2007, 21:40

Flotte billeder!
Vores gamle digital kan ikke være med, men vi fik da nogle der er ok...




mx-77 — 17. juni 2007, 21:42

Nede fra kælderen



mx-77 — 17. juni 2007, 21:43

Også fra kælderen



mx-77 — 17. juni 2007, 21:45

Lige det sidste af de bedre...



Luffe — 17. juni 2007, 21:46

Tak for en god oplevelse.

Her er nogle af de billeder jeg fik taget.





Luffe — 17. juni 2007, 21:47

🙂



Luffe — 17. juni 2007, 21:48

🙂 ET fiksen igen





Luffe — 17. juni 2007, 21:48

🙂 Den onde !



Luffe — 17. juni 2007, 21:49

🙂

Luffe — 17. juni 2007, 21:49

🙂



Luffe — 17. juni 2007, 21:50

🙂

Luffe — 17. juni 2007, 21:50

🙂

Luffe — 17. juni 2007, 21:51

🙂



Luffe — 17. juni 2007, 21:52

🙂



Luffe — 17. juni 2007, 21:53

🙂



Luffe — 17. juni 2007, 21:53

🙂 Jo jo. der var også lidt malawier



Luffe — 17. juni 2007, 21:54

og grimme dyr (the evil twins) har her fanget en haj som de glæder sig til at æde senere :e



Luffe — 17. juni 2007, 21:57

Det var så hvad jeg har valgt at redigere ned i C.dk størrelse... håber i kan nyde dem lidt selvom det ikke er de bedste billeder.

🙂



jensp — 17. juni 2007, 22:14

[citat] 🙂 [/citat]

🙂 Hi Hi, ham kender jeg!

Tak Luffe!

Tak for en hyggelig tur til alle!

Jens og Ruben

THORLEIFDK — 17. juni 2007, 22:20

#54 #59....den var jo rigtig sød!anders og jeg var jo henne og hilse på den...og det var jo lige før at den ikke ville give slip på det gode selskab :e :e :e
HOV....mangler der ik nogen billeder fra kiwa?
et rigtig fint arrangement dan 😉

mvh
Carsten

spim — 17. juni 2007, 22:23

Sikken nogle skønne billeder I alle har taget!!!

Tusind tak for en god tur, rigtig godt initiativ fra Dan's side!!! :e

Dan — 17. juni 2007, 22:24

Kiwa har vist stadigvæk øl tilbage og lidt Le Mans.....

Dan — 17. juni 2007, 22:28

Jeg takker flere for takken, men uden Yvonne (Kiwa) og hendes opbakning, var det sørme ikke blevet til noget.

Esben — 17. juni 2007, 22:32

#71 Super fine skiveanemoner :p

Skovhugger — 18. juni 2007, 12:26

Er der en der har taget et billede af temaakvariet med Aulonocara og Blå delfin ?+(
Jeg fik nemlig desværre kun set det fra bagsiden 🙁

Anders

Steffen kbh — 18. juni 2007, 12:51

Tak til alle for et anderledes og spændende besøg på DK-akvarium.

#78 Her kommer et skud af temaakvariet set oppefra vindeltrappen.

Vh
Steffen kbh



Steffen kbh — 18. juni 2007, 12:59

Her er en unavngiven reje.



Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:00

En grim fætter der endte med at være temmelig flot når man kiggede nærmere på den.



Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:01

Grimrianens ryfinne



Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:06

Denne fætte behøver vist ingen presentation.



Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:08

Her ses det store akverie bagfra.
Billedet blev taget med hul-i-hovedet indstillinger, så jeg har redigeret lys og farve så det bare bliver nogenlunde.



Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:11

I akvariet på billedet ovenover gik blandt andet disse.



Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:12

Jeg skal lige have dennemed.



Dan — 18. juni 2007, 13:18

Super fotos, Steffen!

Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:21

#46 Ja ja, man kan hurtigt komme til at ligne en klovn LOL.
Der gik nogle fisk i karet som vi ike kunne placere eller genkende. Det var lidt af en gåde, deraf ansigterne.

#47 Så blev mysteriet oplaret, helt små unger af en syamerikansk kæmpe på 4-5meter (har glemt navnet)
I øvrigt et rigtig godt billede Dan. Det er ikke mange billeder jeg har, hvor mig og Janne begge er på. Kan jeg ikke få dig til at sende et u-redigeret til min mail?

Steffen kbh — 18. juni 2007, 13:29

Skulle jeg ikke lige smide et cichlide-billede også. Vi er jo på Cichlids.
Altum med malle.



Dan — 18. juni 2007, 13:43

[citat]#46 Ja ja, man kan hurtigt komme til at ligne en klovn LOL.
Der gik nogle fisk i karet som vi ike kunne placere eller genkende. Det var lidt af en gåde, deraf ansigterne.[/citat]
Jeg synes nu ikke du ligner en klovn i #46 - snarere en person som oplever begyndelsen på en større og måske uløselig akvaristisk krise.... :e

[citat] Det er ikke mange billeder jeg har, hvor mig og Janne begge er på. Kan jeg ikke få dig til at sende et u-redigeret til min mail?[/citat]
Jo - det vil jeg gerne. Jeg har víst et par stykker af jer.....

Mange hilsner
Dan

Dan — 18. juni 2007, 13:49

Jeg har netop modtaget en mail fra Jesper Horsted, som takker samtlige deltagere mange gange for de fine gaver til ham og personalet. Ved overrækkelsen lagde vi dog ikke skjul på, at disse gaver nødvendigvis bør resultere i, at vi atter inviteres til en back-stage tur - evt. efter at akvariet er flytttet til nye og større lokaler på Amager. :p 8) :p

Luffe — 18. juni 2007, 17:12

[citat]Er der en der har taget et billede af temaakvariet med Aulonocara og Blå delfin ?+(
Jeg fik nemlig desværre kun set det fra bagsiden 🙁

Anders[/citat]

Jeg fik taget et billed af det , du kan se det i nummer 69

Kiwa — 18. juni 2007, 17:18

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ - sover stadigvæk :r - nappede lige en gang formel 1 efter mødet - så joh - for "gamle" mennesker - der åbenbart heller ikke har en overproduktion af testosteron - var det en hård week-end at komme igennem.

Nej spøg til side - vil gerne sige tak for et super arrangement - især til Dan som gjorde det muligt for os. Dejligt at se Jer alle igen igen. Som sædvanligt hyggeligt. Det var jo et lidt anderledes møde denne gang - og vi fik måske ikke snakket så meget indbyrdes som vi plejer - pga. opdeling i 2 grupper (for stor tilslutning :e :e :e )

I vores gruppe var vi jo i besiddelse af en utrolig pillfinger.

#73 fik både rørt og næsten krammet en hel del individder - var næsten nervøs for at han ville springe ned til sprutten - bare for at hygge med den. Carsten troede vist ikke helt på den historie som Jesper fortalte om en ung medhjælper - som engang vist nok skulle stille op til noget Tv-halløj - og skulle holde sprutten.

Det endte med at den (sprutten) holdt den stakkels person om halsen og nakken med to af sine arme - med et gevaldigt sug - som efterlod nogle meget tydelige blå sugemærker hele vejen rundt i flere uger efter. Det havde de meget sjov ud af i akvariet efterfølgende.

Selvom Jesper sagde at den ikke lige pt. gad at tage rigtigt fat når man forsøgte at få den til det - så tror jeg nok at Carsten alligevel fik oplevelsen af - at den godt kunne holde fast i en finger eller to 8) 8) 8) men den spottede nok også at den var i godt selskab haha.

I har alle taget mange fine billeder - vores må vente lidt endnu - Kim er ved at tilskære baggrund til et af vores nye akvarier - og det arbejde afbryder jeg ham ikke i :e

Mvh
Yvonne

Dan — 18. juni 2007, 20:17

[citat] Carsten troede vist ikke helt på den historie som Jesper fortalte om en ung medhjælper - som engang vist nok skulle stille op til noget Tv-halløj - og skulle holde sprutten.

Det endte med at den (sprutten) holdt den stakkels person om halsen og nakken med to af sine arme - med et gevaldigt sug - som efterlod nogle meget tydelige blå sugemærker hele vejen rundt i flere uger efter. Det havde de meget sjov ud af i akvariet efterfølgende.[/citat]
Jeg har også haft fornøjelsen med en harpuneret, men langt fra død 8-armet ud for Tanzanias kyst, som nær havde resulteret i en bruger mindre på cichlids.dk. Men den røverhistorie må I få til næste møde :e

THORLEIFDK — 18. juni 2007, 22:35

#93 jamen den stakkels sprutte så jo alene og ked ud af det :e
var dog mere overrasket over den store spejlkarpe at den gad at tage klør 5 i munden 😮
men det er måske en god ide at se sig for med hvilke akvarier der er giftige ting og sager i 😉 men det var jo også kun søanemonen der var det ,da jeg var nede at nusse pindsvinfisken på hovedet :e :e :e
#94 den historie vil jeg da meget gerne høre mere om 😉 det kunne være vi kunne udveksle erfaringer :e

mvh
Carsten.

Kiwa — 18. juni 2007, 22:54

#95 :e :e :e - glæder mig også til at høre nærmere om Dan's omklamrende møde med sådan en fætter.

Ja de der kæmpe karpe-ting de var godt nok nuttede - fuldstændig håndtamme - som at klappe en hund på hovedet - og så havde de ingen tænder - sikkert også derfor du turde nusse dem på indersiden af mundelene 8)

Ja - sprutten gik jo helt alene uden mage - og var meget ensom - sikkert derfor den kastede sin kærlighed på din hånd - du må have kildet dens suge"fødder" på en helt speciel måde - så den kom i stødet og fik lyst til at tage et ekstra kraftigt sug :f

Mvh
Yvonne

vorup — 18. juni 2007, 22:56

Det var virkelig hyggeligt - men alt for kort tid.
Vi må have et nyt møde i stand NU!

Tak for det
Claus

THORLEIFDK — 18. juni 2007, 23:05

#96 :e :e :e :e :e :e :e :e :e :e :e :e :e :e :e :e kildet dens sugefødder på en helt speciel måde.... 8) små fødder er da sexet 8) :e :e :e :e :e ..................

#97 kan kun give dig ret claus 😉 nyt møde,nyt møde,nyt møde,nyt møde.........

mvh
Carsten.

THORLEIFDK — 19. juni 2007, 02:23

#88 så vidt jeg husker var navnet arapaima.....og hvis jeg ikke husker forkert er den verdens største ferskvandfisk!!!

mvh
Carsten.

THORLEIFDK — 19. juni 2007, 02:28

der kan læses lidt mere om den her...inkl.billeder!
http://www.iwokrama.org/forest/animals/arapaima.htm

mvh
Carsten.

ps.er man lystfisker,så skulle der være en ordentlig fight i den 😉

Kiwa — 20. juni 2007, 06:26

Så fik jeg endelig taget kameraet frem og set på billederne fra i søndags. Beklager ventetiden. Der kommer lidt billeder nu og flere i aften. Ha' en god dag allesammen og endnu en gang tak for sidst til Jer alle som deltog i besøget.

Hilsen Kim



Kiwa — 20. juni 2007, 06:26

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:27

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:28

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:28

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:29

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:29

🙂

Kiwa — 20. juni 2007, 06:29

Ups



Kiwa — 20. juni 2007, 06:30

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:31

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:31

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:32

🙂

Kiwa — 20. juni 2007, 06:33

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:33

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:34

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:35

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:35

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:36

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:36

🙂



Kiwa — 20. juni 2007, 06:37

sidste herfra, flere følger.



Dan — 20. juni 2007, 07:24

Fine fotos! Hvor er jeres pics af fiske- og sputtebeføleren? :e

Kiwa — 20. juni 2007, 07:37

Ja billeder er jo afslørende - se hvad vi efterfølgende kunne konstatere 8)

Carsten var IKKE den eneste pilfinger i vores gruppe - Peter var mindst ligeså slem :e :e

Spruttebeføleren har vi dog ikke noget afslørende billede af i aktion - men han står faktisk med ryggen til på dette billede.

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 07:41

Her den ensomme sprutte - som helt sikkert må have set en potentiel mage i Carsten :e Se mine fine sugefødder :f

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 07:47

De her var nu mine personlige yndlinge.

Men nu er jeg jo også helt vild med eksemplarer der kan håndfodres 8) Jesper fortalte at det var årsagen til deres adfærd - når man befandt sig bagved deres tank. Det var lige før de af bare iver "landede" sig selv på dekorationen over vandoverfladen - de var bare så nuttede :e :e :e

Her er det altså Jesper der piller ved dem - men ligeså snart han var gået lidt væk - gik Carsten i aktion 8)

Nå skal snart på arbejde - viser lidt flere når jeg kommer hjem.

Mvh
Yvonne



Peter B — 20. juni 2007, 07:48

Hov! :r Ja der kan man bare se,i var da også allevegne med det kamera,men der var nu også meget at undersøge.
Carsten må ha sig et årskort, tænk hvis den stakkels sprutte nu savner ham. 🙂

Kiwa — 20. juni 2007, 07:54

Ja Peter - det har du ret i. Var dog noget overrasket over at du kunne finde på den slags - det havde jeg slet ikke troet om dig :e

Lige et sidste af mine personlige favoritter - de var simpelthen ikke til at stå for - nogle ordentlige kælepotter.

Mvh
Yvonne



Skovhugger — 20. juni 2007, 10:37

Ja jeg kunne godt lade være med at pille, men Carsten fik alligevel overtalt mig til at prøve sprutten. Der var godt nok sug i de kopper :e

Anders

Kiwa — 20. juni 2007, 13:53

Anders også dig ?+( ?+( :e - Carsten har da en uhyggelig indflydelse på folk - det må vi vist lige tage en lille snak - med ham om på et senere tidspunkt.

Begynder dog - at fortryde mit manglende mod - kunne nu godt have tænkt mig at have lidt nærkontakt - med et par af de forskellige eksemplarere vi så 🙂 Men er en kylling og gør ikke den slags UDEN at have fået lov haha.

Her kommer lige lidt flere billeder fra turen.

Mvh
Yvonne

Kiwa — 20. juni 2007, 14:00

Venter inden det bliver vores tur. Carsten ved endnu ikke - hvilke tilbøjeligheder han senere vil udvise på rundturen :e
Kenneth (syvsoveren) og undertegnede ved ikke rigtigt - hvad vi skal mene om de tanker Carsten allerede på nuværende tidspunkt gør sig :00|
Kennteh (dykker) kender Carsten rigtigt godt - og ved med sikkerhed - hvad der senere vil ske - så han vender diskret ryggen til - og håber mødet vil blive hurtigt overstået - uden alt for mange pinlige episoder :e

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:09

Nogle af os ( Claus, Kenneth og úndertegnede) styrede jo direkte mod de 2 akvarier - som var mest interessante for os. Malawi og tanga-akvarierne 😉

Vi fik senere hen at vide - at alle de gamle Tangaer - var blevet erstattet af akvariets egen avl. Kenneth blev dybt rystet over - at høre hvordan et par kæmpe Petrochromis Giant Blue (tror jeg de hedder) havde endt deres dage. Tror stadigvæk han tygger godt og grundigt på den info - især efter at han havde tilbudt akvariet at tage dem hjem - da de var for store til de forhold de gik under.

Men vi fik at vide - at ingen fisk/dyr må forlade akvariet til andre end zoo logiske haver eller andre offentlige akvarier. Rigtigt surt - når det nu er så sjælden en art her i landet.

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:10

Her en fisk med fantastiske farver. ærgeligt vi ikke er så meget inde i saltvand - så vi også kan sætte navne på arterne 🙁 Men de er altså utrolig flotte.

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:11

Uhyggelig fætter - med stirrende øjne - og fine bisser :e :e :e

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:15

Den her er heller ikke til at spøge med - nogle fine og ret store eksemplarer de har gående. Kan godt huske for 25-26 år siden - da vi fik dem hjem i den fiskebiks jeg var i - hvordan vi forsigtigt håndterede denne fætter 😉

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:20

Skytterne skal også lige med. Da vi var omme bagved - så vi et lille net-bur med fluer i. Det var skytternes mad.

Hele overdelen af det akvarie er lukket af ligesom en drivhusbænk. Når de fodres slipper de fluerne løs inde over vandet i bænken. Jesper nævnte at det nogen gange var gået galt - med de der små-bitte fluer - så de var sluppet ud i det fri - til stor irritation for det øvrige personale. De små fluer er meget sultne - og går på hvad som helst der virker spiseligt 8)

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:21

Fin sutte fætter - ligner en malle art - men er ikke helt sikker - kan bare ikke stå for den slags individder.

Mvh
Yvonne



KimJ — 20. juni 2007, 14:22

Det ser ud til at have været en fin tur 🙂
Jeg er heller ikke ekspert på området, men jeg kan da genkende #131 (Pomacanthus imperator) og #133 (Pterois volitans)

Mvh. Kim

Kiwa — 20. juni 2007, 14:24

Vi er kommet om bag kulisserne - hvor Jesper tegner og forklarer.

Kenneth - toppen af Anders - Kenneth, Jan, Carsten og Ditte er med på en lytter

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:27

Der var ikke megen plads i gangene bag kulisserne - så helt klart en fordel at vi blev delt i 2 grupper.

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:31

Her er Jesper igang med at "genere" en elektrisk ål - så vi kunne "høre" dens udladninger. Det var godt nok nogle høje og imponerende lyde den kunne udspyde.

Jesper forsikrede os om - at mallen som gik sammen med ålebassen - ikke led nogen overlast. De har åbenbart gået sammen uden problemer i meget lang tid.

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:32

Her er der masser af plads - det var de små sidefløje som var meget trange at bevæge sig i.

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:36

Sprutten i egen høje person - taget over vandoverfladen. HVOR er Carsten :i :i :i Ham der var værd at sutte lidt på 8)

Fik ikke spurgt om det var en Hr. eller en Fru sprutte - der var tale om 8) 8) 8) - ved du det Carsten :e :e :e

Mvh
Yvonne



Kiwa — 20. juni 2007, 14:42

Et kig bag noget jeg ikke kan huske hvad Jesper kaldte :r

Området havde et specielt navn. Det er hele den bagerste del af akvariet - der ligesom er i en stor bue.

Jesper var ikke heltvild med at vi kom for tæt på kanten (sikkert pga. forskellige personers trang til at pille ved beboerne :e )

Der gik små "diller" nede i området - og som han sagde - de er bare hurtigere end man regner med - de små banditter 8)

Mvh
Yvonne



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.