Julichromis sp. blue gold

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nordfang — 19. januar 2005, 17:50

Jeg skal købe nogle af Morten Ingemanns Julier.
Jeg kan ikke rigtig finde noget på nettet om denne variant.
Hvilke Julichromis minder den mest om, af dem man kender.
Jeg tænker på størrelse og adfær.

mvh. Søren

bak69 — 19. januar 2005, 17:56

Dickfeldi

Bo Petroimporten — 19. januar 2005, 17:56

Der er tvivl om det er en selvstændig art, eller om det er en Dickfeldi.
Så hvis du kigger under Dickfeldi, er du godt med.

VH Bo

Xenos — 19. januar 2005, 17:59

Det er en variant af J. dickfeldi - jeg kan ikke se den adskiller sig specielt fra den almindelige dickfeldi. Det er velkendt med Tanganyika cichlider at eksportørerne giver nye navne imellem for at for dem til at optræde som nyheder - lidt skørt! Men det ændrer jo ikke ved, at Ingemann's juli'er er nogle rigtig fine fisk uanset navnet 🙂

MVH. Thomas

MI — 20. januar 2005, 00:28

Jag vil også kalde dem for J. diskfeldi'er. Hvorvidt man herudover også vil "flotte" sig med at "Blue-Gold" er op til jer selv.

Fiskene er købt som J. sp. Blue-Gold, så for ikke at rode rundt i risici for at krydse varianter, vil jeg anbefale at jer, som laver F2 (osv.) yngel på de F1'ere, som I har fået af mig, sørger for også at kalde jeres fisk J. sp. Blue-Gold - dog uden at ligge skjul på at det med meget stor sandsynlighed (højst?) er en variant af J. dickfeldi.

Der findes (desværre) ingen instanser, som kan forhindre eksportører i at navngive deres salgsfisk nærsmest efter forgodtbefindende. Og da vi heller ikke har et dommerpanel til at afgøre den slags i DK, så må vi til tider holde os til "købmændenes" artsnavne (handelsnavne).

Mvh MI






nordfang — 23. januar 2005, 08:40

Når man kigger i bogen Tanganyika cichlids in their natural habitatat, på s. 103-104. Vil jeg sige at der meget stor lighed på debatens omtalte fisk og J. dickfeldi at Katete, Zambia. Kan jeg have ret i det ? (Jeg har ingen scanner, så det kan desværre ikke scanne billedet ind)
Morten, det ændrer ikke i at jeg stadig er intreseret i dine fisk;-)

\Søren

steen.kok — 23. januar 2005, 13:15

Jeg vil også sige at med ret stor sansynlighed, de er de samme. Der findes jo hele tiden på nye navne til nogle af de eksisterende arter, det er jo hverken Mortens eller forhandlerens skyld, nok snare en kreativ exportør :e

MVH. Steen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.