Aulonocarayngel

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mec — 16. marts 2005, 16:55

Så lykkedes det venner. Ca. 30 stk. Aulonocara stuartgrandi "Blå Kejser" basker rundt i mit lille yngleakvarie. (Det er ikke til at skrive med hænderne så højt oppe) :-)

Beklager, men mit kamera kan ganske enkelt ikke tage egnede billeder af dem. :-(

Men her er de stolte forældre.



theduck — 16. marts 2005, 18:09

Hej Mec

Først tillykke.

Jeg kan se du kalder den "blå kejser"

Jeg var på et tidspunkt i Calle´s dyrerige hvor der var en ældre mand der spurgte efter en fisk(Det var "Blå kejser") han havde holdt for flere år tilbage, men jeg vidste ikke hvilken han mente og det ellers altid hjælpsomme og dygtige personalet heller ikke.

Vi kan jo håbe at vedkommende kigger med her
Mvh
Anders

repsej — 18. marts 2005, 22:55

jeg kan se at den du kalder blå kejser ligner en fisk som jeg lige har været ude og købe har du det latinske navn for den

jesper

mec — 20. marts 2005, 14:55

Det latinske navn skulle være Aulonocara stuartgranti "Nyassae", efter de oplysninger jeg har kunnet fremskaffe.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.