Brug for hjælp igen
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jesus — 23. maj 2005, 21:55
En af mine Saulosi, tager ikke foder til sig, og søger ly i sin hule, hvor den kigger ud, ligesom om den er bange, svømmer ud og baglænds ind igen, da den er ret ung kan jeg ikke helt bestemme kønet endnu, tror dog det er en han, da den har anmærknigerne af striberne kan det være den prøver at tiltrække hunner? Den er ikke opsvulmet og skældene stritter ikke, den vil bare ikke spise. svømmer også fint bare lidt nervøs. Vandværdierne er i orden. Har dog hældt salt i idag, efter den opførte sig underligt.
Er der noget at være bange for, er det mig der er en hønnefar eller hvad?
/Benjamin
dickies — 23. maj 2005, 21:57
sigaard
dickies — 23. maj 2005, 21:58
jesus — 23. maj 2005, 22:14
klavs — 23. maj 2005, 22:17
De spiser nemlig stort set ikke mens de går med ungerne. Hunnerne kan desuden godt have nogle af hannernes karakteristika.
hilsen
Klavs
dickies — 23. maj 2005, 22:20
Flagellat kan læses om under artikler, og i tråden sygdomme.. værd at checke ud..
Hvis ikke den spiser imorgen, og afføringen er sytrådslignende og gennemsigtig.. så er det tid til behandling, eller aflivning.. desværre..
sigaard
jesus — 23. maj 2005, 22:21
jesus — 23. maj 2005, 22:23
dickies — 23. maj 2005, 22:26
sigaard
klavs — 23. maj 2005, 22:51
1) har den unger æg så kommer de ud (du kan slippe den fri når du ser det første, så overlever resten nok) 🙂
2) er den syg har du gjort ondt være og den dør nok alligevel 🙁 ,men fordi du har flyttet den smidter den måske ikke de andre . 😐
klavs
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.