red terroer??
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
stone — 4. juni 2005, 15:46
Jeg var ude i maxi zoo i dag, og skulle se om de havde kalksten, men nej. Så kiggede jeg lidt på deres Malawie og der var mange flotte. Selfølgelig skulle jeg også se i de andre akvarier der var. der så jeg at der var en stor sydamerikansk cichlide, som ligner Red terrioer, men den er i stedet for i grønne og blå farver. Kan ikke finde den cichlide nogen steder på nettet eller i bøger.
Er der nogen der mon vidste hvad denne fisk hedder for den er jeg blevet forelsket i. jeg har også 5 buvolianske sommerfuglecichlider, som går i et lille akvarie for tiden. Jeg har nemmer lig revet alle planter op da jeg troede jeg skulle have Malawie, men vil også gerne have dem, men vil gerne have den anden cichlide i mit 530 liters.
Fisken er i akvariefisk i farver fra politikens forlag fra år 2001. Fisken er afbilledet på side 17.
Mvh
Steen
stausholm — 4. juni 2005, 19:42
http://www.cichlids.dk/arter/vis/672/
hvorfor havde du ikke meldt dig til dagens cichlide møde i Århus ?+(
allan
SharKEp — 4. juni 2005, 19:48
stone — 4. juni 2005, 19:54
Var det er godt møde og ved du om der kommer en artikel omkring jeres møde??
Sharkep: Der er for langt i mellem os.
SharKEp — 4. juni 2005, 19:56
stausholm — 4. juni 2005, 20:09
allan
stone — 4. juni 2005, 20:42
SharKEp — 4. juni 2005, 20:53
Nandopsis Krogh — 4. juni 2005, 21:09
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.