Hvad er der sket med mine små?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

LJN — 6. november 2005, 12:28

Her til morges, da jeg var inde for at se til mit yngle akvarie, var næsten alt mit yngel dødt eller døende :x!!!Nu har jeg kun 5 stykker til bage, så hvad er det lgie der er sket!?? Håber i kan hjælpe!!

akdaman — 6. november 2005, 13:50

Det er lidt svært at svare på når man intet ved om dit akvarie men mon ik det er noget med vandkvalitet

LJN — 6. november 2005, 14:18

ja, det er self rigtigt nok!! tror det ikke, det er sket over natten.. de havde strålende i går, overhovedet ingen symtomer på at de skulle ha det dårligt! :S

HKM-Jørgensen — 6. november 2005, 18:47

JO. men vandkvalitet kan skade MEGET hurtig !!! Og det er intet ukendt fenomen..... hvad slags yngel var/er det ? ------ Yngel er meget va`re for det allermindste ....så ikke se bort fra det med vand.....bytede du pumpe dagen før ? eller noget i den stil ?..... Overfordring er også et af de mest jkendte fenomener.....man tror de får for lidt....og så er det bare for meget.... eller du kan have fodret med noget foder de ikke tålte...så tarmproblemer opstår ....er det cichlider ?

LJN — 6. november 2005, 23:33

Det er Mbunaer; PSeudotropheus sp. "elongatus mbamba"... Har ikke fået ny pumpe, eller nået i den stil, det hele har kørt problemfrit i længere tid. Har fodret i meget små mænger, flere gange om dagen, med knust flagefoder.. Det virker mest som om der er nogen der har hældt et eller andet ned i akvariet..

Det hele virker bare meget underligt ?+(

bak69 — 6. november 2005, 23:40

Har du tjekket temperaturen?

LJN — 7. november 2005, 16:43

ca 25 grader

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.