Limning af akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
SharKEp — 6. marts 2006, 17:14
malawiahli — 6. marts 2006, 18:17
Morten
Knudderik — 6. marts 2006, 21:31
skyg — 7. marts 2006, 02:26
Acetone efterlader en hinde som man ikke lige kan se med det blotte øje.
Jeg plejer når jeg skærer et akvarie op hjemme at gøre det rent med varmt vand og en grov svamp og tørre det efter med et rent håndklæde og jeg ved godt det er skilmisse grundlag men det virker og skrab det tynde lag silikone af med en skraber til glas som man kan købe hos akvarieforhandleren og sikkert også mange andre steder med en barberblad kniv så der ikke sidder noget tilbage.
Sørg for at have barberblade nok da det er hård ved dem.
Mhv.Skyg.
stausholm — 7. marts 2006, 08:39
altså alle andre steder høre man at det er sprit der efterlader en hinde og at man skal bruge acetone ?+( ?+( ?+( ?+( ?+(
uden at vide hvilke metode der er rigtig, hvis ikke begge, så har jeg altid brugt acetone og aldrig haft problemer 😉
allan
stausholm — 7. marts 2006, 08:40
allan
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.