fornuftigt indhold i 530L?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
skod — 9. april 2006, 14:03
Jeg har følgende arter i mit 530 liters akv. Men jeg vil egentligt gerne have flere arter i. Synes at det virker lidt tomt. Men hvor mange fisk bør man gennemsnitligt have? Fiskene skal jo som første prioritet have det bedst, men jeg har indtryk af at de sagtens kan klare flere beboer? Synes jeg har set noget om 1 fisk pr. liter vand. Det lyder temmeligt vildt.
Nogle gode ideer? helst med emner der passer sammen med nuværende arter.
Protomelas taeniolatus 2.2 vf
Aulonocara stuartgranti "Ngara" 3.3 vf
Ancistrus sp. 4. unger.
På forhånd tak! 8)
klavs — 9. april 2006, 14:39
Jeg ville købe et par ekstre hunner til dine taeniolatus og stuartgranti og så 3.6 phenocillus (af den variant du synes best om).
Du kan evt også have en flok ps. acei.
skod — 9. april 2006, 15:02
skod — 9. april 2006, 20:21
Mike — 9. april 2006, 20:32
med sådan en stor balje kan du i øvrigt tage for dig af næsten alle malawi cichliderne.. så det er bare at finde en der er pæn og så selvfølgelig undersøge om den kan gå sammen med de andre
skod — 9. april 2006, 20:53
Den strøm i andre laver, er den forsøgt spredt ud over et stort område, eller samler i udstrømningen i en retning?
Mvh Gert
Ras — 10. april 2006, 17:37
Ras — 10. april 2006, 17:38
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.