Geophagus Pellegrini

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

DortheSofie — 22. maj 2006, 13:03

Kan jeg mon være så heldig at der er både han og hun blandt mine tre pellegrinier. Det bliver mere og mere tydeligt at den ene af dem er lidt højere i kroppem end de andre. Er det en måde at se kønsforskel på, og hvad er den høje så for en? Hvor store skal de mon være for at være yngleklare?
VH
Camille



gibson — 22. maj 2006, 13:47

Hannen får en pandepukkel :-)

DortheSofie — 22. maj 2006, 18:46

tak for det gibson, jeg går ud fra at det vil tage noget tid inden han får puklen. De er stadig ikke mere end 8 cm store, og er det med som de fleste andre cichlider, så skal de vel være mere end et år før der er pukkel på vej? eller tager jeg fejl her?

vh
camille

gibson — 22. maj 2006, 18:53

Et års tid er et god bud hvis du fodrer dem godt og skifter meget vand :-)

stausholm — 22. maj 2006, 19:28

tropeland i Skanderborg har nogle G. Steindachneri på omkring 8-10cm. de har fået en rød pukkel. 😉

allan

Jakob — 22. maj 2006, 21:37

En dejlig fisk, som jeg selv har haft fornøjelsen af for et par år siden. Jeg fik også lavet flere store kuld på dem. Ang. Pandepukklen bliver den ikke så markant som på f.eks. G. Steindachneri. Min han der var omkring de 30 cm. havde kun en lille en (men den var der!). Det første tegn på kønsforskel der dukker op er efter mine erfaringer hannernes lyrehale - pukklen kommer først sener.
Vh
Jakob
P.S. billedet er af min kære gamle han



Jakob — 22. maj 2006, 21:39

I for lige et billede mere!



DortheSofie — 22. maj 2006, 23:53

tak for billeder Jacob, det giver mig en fornemmelse af hvad jeg kan se frem til. Hvor er de bare flotte.
vh
camille

gibson — 23. maj 2006, 08:05

#5 Det var hurtigt! Ingen af mine pandepukkel jordspisere har fået det så hurtigt :-)

DortheSofie — 23. maj 2006, 10:23

Jeg har selv to honda'er hvor hannen har pandepukkel. paret er på 8 cm og hunnen går med æg i munden lige nu, for anden gang. Jeg glæder mig til ungerne, geo unger er altså bare kære. Og det ville være så stort at få pellegeoger.
Camille.

lindum — 23. maj 2006, 11:17

damn... er grøn af misúndelse ... har brugt bunker af tid på at finde pellegrinni! faktisk flere år.. men Camille, få nu nogle unger ... og smid dem op til mig 😉
mvh.
Steen

DortheSofie — 23. maj 2006, 17:58

Jeg gør alt hvad jeg kan Steen 🙂 Hvis bare jeg var lidt klogere på dem. De har ikke dannet par endnu, sidste opservation er at den ene af dem er blevet lidt mørkere og mere markeret i de sorte aftegninger. Jeg har dog ikke mere at gå ud fra, end min viden om de andre syd og mellemamerikanske cichlider jeg har. Det er svært at finde læsestof om pellerne der kan give mig mere svar. Jeg har et yngleakvarie klar til dem med det samme der skulle vise sig det mindste interesse for pardannelse.
vh
camille

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.