hvilken er dette for en?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
osholm — 13. juli 2006, 11:58
beltt — 13. juli 2006, 12:19
De her ser endda ud til at have fået lidt kunstig farve på..........
Svineri at det overhovedet er tilladt at sælge fisk, som bevidst bliver mishandlet i forretningsøjemed..
Nogen, som ved hvad lovgivningen siger om de her ting. Det ville være fedt hvis der tilfældigvis var en bruger med jurabaggrund, som kunne granske lovgivningen lidt.
http://www.stopfisken.dk/
MvH Aladin
Mike — 13. juli 2006, 12:37
klisby — 13. juli 2006, 12:55
KimJ — 13. juli 2006, 13:07
gibson — 13. juli 2006, 13:18
KimJ — 13. juli 2006, 13:58
Mvh. Kim
osholm — 13. juli 2006, 15:55
#6 Det kan være det er samme sted vi har set dem...
Killerzebra — 13. juli 2006, 22:42
Clement — 13. juli 2006, 23:17
Hvilket jeg generelt mener og papegøjecichliden, men jeg ser den dog næsten i alle akvariebutikker..
Killerzebra — 13. juli 2006, 23:18
SharKEp — 14. juli 2006, 00:43
Mvh Peter
Akvarie West — 14. juli 2006, 00:44
Det er da i øvrigt lige så slemt, at mennesker der er trætte af deres dyr (f.eks. guldfisk) sætter dem ud i den danske natur. Gulfiske eller skildpadder der udsættes i et vandhul med en udrydelsestruet frøart, er en endnu større katastrofe, men det er som at man kan gøre det for, at den stakels guldfisk, kan få et bedre liv.
Akvarie West — 14. juli 2006, 00:46
Killerzebra — 14. juli 2006, 01:05
Akvarie West — 14. juli 2006, 09:22
gibson — 14. juli 2006, 09:29
Jeg har stadig den overbevisning, at hvis man ikke solgte den fisk i DK, så ville man ikke sælge mindre, man vil bare sælge noget andet. Så væk med dem!
H Madsen — 14. juli 2006, 09:40
fik jeg fortalt. det er sgu noget forbandet svineri.
Killerzebra — 14. juli 2006, 10:11
De skal selfølgeligt begge have det godt, det er jeg da enig i.
Akvarie West — 14. juli 2006, 10:35
#19. Nej, er dyr er et dyr, og begge dele er for at fornøje os mennesker.
Jeg hørte forleden at der er lavet en hunderace, som har så stort hoved, at den ikke kan fødes på normal vis. Og hvad med katte der har en sådan pels, at de skal børste hver dag, for at have et ordentligt liv. Så siger man at det er dyreplageri, at man ikke børster sin kat hver dag, men er det i virkeligheden ikke den der har fremavlet katten der bidrager til dyreplageri.
Jeg hørte for et stykke tid siden, at man i forbindelse med rumfart og genteknologi, forestiller sig, at man kan lave et menneske med 4 arme og uden ben. For ben har man ikke brug for på længere ture i rummet.
Jeg ved godt, at man har lavet papegøjecichliden på en anden måde, men vi mennesker har det jo med at pynte os selv og vores dyr.
Jeg ønsker ikke at forsvare papegøjecichliden, men jeg syntes at vi skulle have samme holdning til mange andre dyr vi kar lavet. Og ikke bare himle op, hver gang vi ser et bestemt ord/navn dukke op.
klisby — 14. juli 2006, 10:35
En puddel hund findes jo heller ikke i naturen men er også framavlet, som faktisk også gør sig gældende for de fleste hunderacer vi har idag.. Nu tog jeg bare lige pudlen frem, for syntes det lige var den man kunne sammenligne med papegøje fisken :e
Min personlige mening omkring papegøjefisken er dog at den er grim som bare f.... og ser meget unaturlig ud! Den får lige sådan en her: x(
klisby — 14. juli 2006, 10:36
Killerzebra — 14. juli 2006, 10:49
Lider grisen af at ha et ribben for meget?
Jeg er enig i det med hunde tit blir kørt for langt ud, og synes generelt at vi skal prøve at holde genmodificerede fisk og hybrider ude af vores akvarier.
Rasmus V — 14. juli 2006, 10:54
at grise har et ribben for meget betyder bla at de under en slås kamp hvor de får et hale bid ikke kan dreje sig rundt og forsvare sig de er nød til og løbe væk hvilket i et heraki som grise har er en total falliterklæring
ser en alpa gris en svag gris (ham/hgende der løber) så vil han blive ved med og jagte den til den er død erller i værstew fald så stresset og ødelagt den skla skydes.
et hale bid med betændelse er noget af det værste jeg nogenside har set og det sker desværre meget meget tit
summa summarum et ekstra ribben gør grise lider
vh rasmus
Killerzebra — 14. juli 2006, 10:55
Killerzebra — 14. juli 2006, 10:55
Rasmus V — 14. juli 2006, 10:56
🙂 🙂
gibson — 14. juli 2006, 11:13
Fordi det er en akvarieside :i
Jeg er stor modstander af de her meget langt dyretransporter, jeg er stor modstander af at man slipper sin kat fri ved sommerhuset og kører hjem uden. Jeg er også stor modstander af at holde fugle i alt for små bure. Jeg skriver bare om det et andet sted, og så skriver jeg om mishandlede fisk på cichlids.dk 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.