Hjælp til hulsten .. de bliver sorte ???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kaida — 26. juli 2006, 12:00

Hejsa...

Vi har været på 3 ugers ferie og har haft en til at passe akvariet og give mad hver dag. En enkelt dag fik de ALT for meget mad og fik derefter nogle dages (3) pause efter uheldet 🙁

Hulstenene som ellers var fine hvide før har nu fået sorte plamager over det hele, og det vil vi gerne have gode råd til hvordan vi fjerner ???

inden vi tog afsted kunne vi godt holde grønne alger væk hvis vi bare skiftede vand ca en gang om ugen. Vi er igang med at skifte vand nu og vil skrubbe hulstenene senere.

Men hvad har i af gode råd til at fjerne sådan noget gris 😐 ?+(



Kaida — 26. juli 2006, 12:00

🙁



martin — 26. juli 2006, 12:32

Det er alger.

Højst sandsynligt penselalger, mener at det vist er noget med dårlig vandkvalitet, men jeg er ikke sikker.
Syntes selv det pynter...

Men at skrubbe dem er nok det letteste.

/martin

Marginatus D — 26. juli 2006, 12:37

Jeg vil også sige at det ville være nemmest at skrubbe dem, men det skal du så bare være forberedt på at du kommer til at gøre rimelig ofte :e :e

Jeg selv lader alle alger i akvariet gro til, undtaget dem på glasset selvfølgelig. Det er nu rart når man kan se hvad der går i sit akvarie. Plus Mbuna´erne er helt vilde med det.

Personligt synes jeg at det er pænt når der kommer et lag alger henover forskellige steder(Bare ikke på glasset) Da det giver et meget mere naturligt akvarie at kigge på.

Dennis

Isdal — 26. juli 2006, 13:01

Man kunne evt. tilføje en enkelt ancistrus-malle til at tage de værste alger, selvom det selvfølgelig ikke er biotopisk korrekt. Med tiden får stenene et flot naturligt grønligt look, fordi mallen ikke gør stenene HELT hvide.

Bare mine 25 øre. - Kim Isdal

WebRoy — 26. juli 2006, 14:19

En lille hobby højtryks renser kan gøre underværker 🙂

Jesper — 26. juli 2006, 16:16

Det er alger og har ikke noget med dårkig vandkvalitet at gøre 😉

Peter hp — 26. juli 2006, 16:26

Læg stenene ud i solen, to til tre dage så er algerne brændt af 😉

Mørup — 27. juli 2006, 16:32

Jeg tror mest det drejer sig om belysningen.

Da i bruger et blåt og hvid lysstofrør?.
Hvis man bruger en kold hvid til belysning af akvarier, kan det hurtigt fremme brune og lilla farvede alger i akvariet og på stenene.

Det ville være tilrådigt at bruge osram 77 eller varmt hvidt rør, til algebekæmpelse, med 15 timers belysning dagligt. Indtil de grønne alger får overtaget og skabt en bedre balance i akvariet. Dernæst forsvinder de brune og lilla alger, samt pelsagler af sig selv.
Samt mindre fodering til fiskene og flere ancistrus-maller.

Det var så den sommer 25 øre herfra.

God sommer til alle på Cichlids.

mvh

Mørup 🙂

-Nemo..- — 27. juli 2006, 22:03

Når der kommer lidt for mange hos mig så vender jeg stenene en gang imellem så algerne vender ned af ( væk fra lyset ) men som #3 nævner er du nu meget pænt at baljen ser lidt naturlig ud .. 😉

keand — 27. juli 2006, 22:19

Hvis algerne absolut skal fjernes er her et godt råd:

Smid stenene i fryseren et døgns tid - herefter er algerne lige til at fjerne med en stiv børste.

:i :i :i

Kent.

vedelsby — 28. juli 2006, 09:47

Jeg gør også som Nemo - vender stenene en gang i mellem..

(Men har heller ikke store alge problemer, som selvfølgelig på den ene eller anden måde skal tages hånd om..)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.