For mange mbuna i 240 L, hvad er smartest?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
C.Lotte — 29. juli 2006, 14:46
Bestanden er:
2.1 metriclima lombardoi
2.2 melanochromis auratus
3.3 pseudotropheus trewavasae
4 melanochromis maingano (har ingen anelse om kønnet)
0.0.6 pseudotropheus elongatus (mbamba) mellem 2-4 cm
1.2 metriclima estherae
Men hvad er smartest. Kan jeg beholde de mange forskellige arter hvis jeg f.eks. kun har 1.2 af hver art?
Eller er det smartere at skære nogle arter helt væk?
Jeg rejser til jylland på mandag. Kan jeg evt. sætte nogle af de mest jagtet over i et 85 L i den uge, så de ikke bliver stresset og dør. De meget jagtet er en auratus han der er ved at udfarve, samt nogle trewavasae hanner og hunner. Altså ca 5-6 fisk i et 85 L i en uges tid.
jensp — 29. juli 2006, 15:05
Var det mig, ville jeg skære nogle af arterne væk, fordi jeg tror du får mere ud af fiskene med større flokke af hver art.
Det er som om at fiskenes "personlighed" "drukner" i et akvarium med en masse par. Derimod, hvis du har en flok af hver, så har du farverne når hannerne spiller op til hunnerne OG når hannerne spiller op til hannerne.
Min erfaring med alle de Malawicichlider jeg har hold, er at holdes de i flokke så viser de flottere farver!
KimJ — 29. juli 2006, 15:12
Mvh. Kim
C.Lotte — 29. juli 2006, 15:16
Ja jeg har godt hørt at lombardoi og auratus er nogle af de værste, men syntes også de er flotte.
Ville det overhoved gøre en forskel at det er maingano jeg tager væk. Det er vel ikke nok?
KimJ — 29. juli 2006, 16:58
Min erfaring er, at Maingano er relativt fredelige, men det kan variere fra individ til individ.
Mvh. Kim
C.Lotte — 29. juli 2006, 17:26
Hmm ja så kan det være jeg må af med nogen af de andre, selvom jeg ikke er meget for det. Ville denne sammensætning kunne gå i et større akvarie eller ville den også der være lidt for temperamentsfuld?
KimJ — 29. juli 2006, 18:57
Mvh. Kim
C.Lotte — 29. juli 2006, 20:37
KimJ — 29. juli 2006, 21:06
Hvis Man skal være lidt kontant; det er jo ikke særlig vanskeligt at skaffe auratus og lombardoi igen, så m.m. de har affektionsværdi, er den bedste løsning nok at afhænde dem du ha, og så evt. anskaffe dem igen når du har et større akvarium. Det har også den fordel, at de mindre aggressive arter har en chance for at få fodfæste, inden "banditterne" kommer i.
Mvh. Kim
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.