Lovligt at købe cichlider i udlandet?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bjørn /Lolland — 25. januar 2007, 21:45

Hej!

I den kommende sommer, skal jeg på en uges ferie i Holland. 8) Jeg regner med at bruge en dag, hvor jeg besøger forskellige fiskebutikker. Og så er det, det slår mig! Hvis nu jeg skulle falde for nogle fede cichlider. Er det så lovligt at bringe dem til Danmark? Jeg vil vædde med, at der er mange af Jer der har hentet fisk i f.eks Sverige uden at tænke over det.. Men må man det?

Jeg kunne godt tænke mig lidt facts om dette. Om man skal have tilladelser eller andet. Så jeg undgår at blive holdt tilbage af "Deutsche Grenzepolizei"... :p

Mvh Bjørn.

chrom — 25. januar 2007, 21:52

Inden for EU er der ingen problemer, men hvis det er dyr der er omfattet af Wasington konventionen skal du self. have papirene i orden.

mvh
Jon

chrom — 25. januar 2007, 21:54

Gå evt. ind på skov og naturstyrelsens hjemmeside der må du kunne finde alt den information du skal bruge.

Bjørn /Lolland — 25. januar 2007, 21:58

Ok. Har luret lidt på Washington-banditten, men synes ikke jeg kan se nogen fisk i de regler..
Jeg regnede også med at der ikke var problemer indenfor EU.. Og jeg kan egentlig ikke se nogen grund til at man ikke må medbringe akvariefisk fra et land til et landet. For de kan ikke ligefrem føre fugleinfluenza eller andet med sig, som kan have indflydelse på menneskeligt helbred.

Men det kunne stadig være dejligt hvis det kunne skaffes på skrift at det er fuldt lovligt.. 🙂

Bjørn

Bjørn /Lolland — 25. januar 2007, 21:59

#3. Jeg har kigget lidt derinde, men synes det er ret uoverskueligt.. Jeg har også skrevet en mail til dem.. men har aldrig modtaget et svar...

Bjørn

chrom — 25. januar 2007, 22:34

Jeg var lige inde og kigge og alt hvad jeg kunne finde var oplysninger om reglerne for indførsel af dyr og planter omfattet Washington konventionen. Lad os da håbe du får det sort på hvidt fra skov og naturstyrelsen

Men overvej evt. at anskaffe dig nogen breather bags inden du tager af sted. Jeg har ikke selv prøvet dem af endnu, men de ser lovende ud til formålet. Jeg ved dog ikke om de er til at få fat i.
http://www.cichlids.dk/debat/vis/173953/

Her er et eksempel på fisk der har overlevet 15 dage i breather bags
http://fins.actwin.com/fish/killietalk/month.200210/msg00609.html

Det er sq lige før at man kan droppe akvarierne og så bare have fiskene hængende i små poser på vægen 😉 :e :e

mvh
Jon

Peter B — 25. januar 2007, 22:40

Nå ,hvor stor en bil kører du i?Det er måske her der kunne være basis for noget medimport 8)
Verduijn kan da ihvertfald få alle våde drømme inden for rækkevide!

kamel import dk — 25. januar 2007, 22:53

Ja sig endelig til, vi kan jo spæde lidt til benzinen....

Bjørn /Lolland — 25. januar 2007, 22:56

#6 Det var dælme smart.. Jeg har nu 220V og luftpumpe i bilen, som iøvrigt #7 er en Polo.. (ikke stor bil).
Jeg har ikke planer om selv at købe fisk, men hvis jeg falder for et par et eller andet.. Så vil jeg sikre mig at alt er i orden. Og så bliver det max et eller to par jeg køber.. Det er trods alt en tur på 6-7timer.. Og til den tid er luften nok rimelig varm(sommer).. så der skal gennemluftes godt på køreturen tror jeg.
Alternativt kan de vel rent faktisk godt holde i almindelige poser, med ilt. Og så en fisk i hver pose.
Ved import af vildtfangede går der jo noget mere end 6-7 timer før de ser skyggen af et akvarie..

Bjørn

Bjørn /Lolland — 25. januar 2007, 23:00

#7 og #8.. Jeg er desværre ikke interesseret i at stå til regnskab for evt. døde fisk, matte farver, manglende finner osv osv..
Sorry - men sådan er det nu engang..

Bjørn

kamel import dk — 25. januar 2007, 23:02

Helt ok, god tur til den tid....

Unimati — 25. januar 2007, 23:03

Da jeg rodede rundt efter tilladelser til at importere fisk til akvariebrug, faldt jeg over én for EU og én for 3. lande. Om man har brug for den til EU, aner jeg ikke, men jeg snuppede begge to 😉

VF´ere fra f.eks. Afrika bliver bedøvet og pakket med ren ilt, og kan derfor holde til det.

Mvh Ole

chrom — 25. januar 2007, 23:07

Med ilt kan de sagtens holde sig, men de nye poser tager bare lidt af stressen af og man er ikke begrænset til kun at købe fisk der hvor man er den sidste dag.

Forresten har jeg lige ordnet det sådan at der står kasse klar i Rotterdam, som du jo lige kan samle op på vejen 8) :e :e

mvh
Jon

Peter B — 26. januar 2007, 07:26

# 10 helt fint,det var også bare et "friskt" forslag 😀
Med de der smarte poser var da lige før man kunne ta en billig fly billet til fks. Holland,hente det man lige skulle ha og så hjem igen samme dag :i

malawicarsten — 26. januar 2007, 09:07

Hej

Jeg har prøvet at blive stoppet af bla det tyske politi og toldvæsen, samt de danske toldere et "par" gange efterhånden...

Tyskerne skal man ikke spøge med - det første man ser er en maskinpistol:(

Tolderne uanset land vil se papirer på ALT - er de i tvivl konfiskerer de bilen og indholdet og det er en selv der skal betale.

Ved en af de danske kontroller vinkede de 3 biler ind og tømte dem for ALLE kasser som skulle åbnes og så ville de denne gang "bare" se efter koraller med CITES - forklarede dem endda da Malawi-søen er ferskvand og minus koraller...Men hjalp ikke for alt blev rodet igennem, inkl en tur med en hund.

Jeg skulle også sige navnene på fiskene i poserne og det samholdte de så med pakkeliste og prislisten.

Lidt brugbare links:
http://www.foedevarestyrelsen.dk/ImportEksport/Import_dyr/forside.htm

http://www.foedevarestyrelsen.dk/ImportEksport/Import_dyr/Akvariefisk/forside.htm

Mvh Carsten

chrom — 26. januar 2007, 10:21

Nu skal jeg ikke gøre mig mere klog på reglerne end jeg allerede har gjort :00| men er det afgørende i de regler du henviser til ikke at det er med salg for øje?

men jeg må nu sige at jeg er glad for at hører at der er noget kontrol med tingene. Jeg her flere gange set hvordan der snydes med papirerne eller importeres under falske navne når det drejer sig om truede krybdyr.

Problemet kan jo self. være at hvis der er en mistanke om cites-dyr i forsendelserne, ja så kan transporttiden forlænges med risiko for at dyrene ikke overlever, da man skal have artsbestemt hele sendingen.

Jeg lytter spændt med for at blive klogere på de konkrete regler både for forhandlere og privat indførsel.

mvh
Jon

chris — 26. januar 2007, 11:12

5-6 timer er hvertfall ikke noe problem og ha i en almindlig pose.jeg har haft fisk med til norge det tok ca 11-12 timer før vi fikk lukket dém ud i akvariet.der var ingen døde.(men det var også super fisk fra unimati :e )

chris — 26. januar 2007, 11:13

glemte lige det hvar pakket 3 i hvér pose

permoeller — 26. januar 2007, 11:34

hvis det er tanga og malawi så kig ind hos verduin cichlids http://www.verduijncichlids.com/
Ca 7timer fra den danske grense
Hilsen per :e

malawicarsten — 26. januar 2007, 12:26

Hej Jon

Du må godt importere dyrene men der er begrænsninger bla antal dyr osv.
MEN du må ikke have dem med for at videresælge dem bla.
http://www.foedevarestyrelsen.dk/ImportEksport/Rejse_med_kaeledyr/forside.htm

Omkring akvariefisk:
http://www.foedevarestyrelsen.dk/ImportEksport/Rejse_med_kaeledyr/Akvariefisk/forside.htm

Der står bla. du skal kontakte din lokale fødevareregion.

Mvh Carsten

chrom — 26. januar 2007, 14:12

Ikke så meget snak der skulle åbenbart noget handling til, så jeg greb knoglen og ringede til fødevarestyrelsen region øst det står i linket at man skal.

De viste imidlertid ikke hvordan det forholdt sig med tropiske akvariefisk men kunne viderestille mig til en Cicilie Nielsen der er ansvarlig for indførelse af fisk i hele landet.

Og jo, det viser sig at man som privat faktisk skal indberette alle importer af fisk også indenfor EU.

Det er ikke noget problem at få tilladelsen når det drejer sig om tropiske akvariefisk. Er der mulighed for at man evt. skal have fisk med fra sommerferien, kan man på forhånd sende en ansøgning om eksempelvis 30 stk tropiske akvariefisk af familien cichlidae, i tilfældet af at man skulle falde over noget spændende.

Reglerne er for at holde styr på hvad der inføres af arter der evt. kunne bærer sygdomme der kan spredes til dambrugsfisk og den danske fauna. Når vi snakker akvariefisk er fokuset på koikarper og andre koltvandsfisk. Kan man med sikkerhed sige at det drejer sig om arter af tropisk oprindelse er der ingen problemer i at få tilladelsen til indførsel fra andre EU-lande og ansøgningen er ren formalia.

Mvh
Jon

Bjørn /Lolland — 26. januar 2007, 15:46

Tak for mange svar indtil videre..

#21 godt initiativ.. 🙂 måske skulle der klaskes en artikel sammen om dette emne? ?+(
Du fik vel ikke tilfældigvis at vide, hvor man finder et ansøgningsskema el. lignende?

Mvh Bjørn

chrom — 26. januar 2007, 16:05

Jeg tror ikke der er nogen ansøgningsskemaer, du skriver bare et brev eller en mail

mvh
Jon

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.