Din yndlingsfisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Gibson — 8. januar 2007, 16:20

....hvad er din yndlingsfisk? Om du har den eller ikke har den spiller ingen rolle :e

Jeg skal nemlig til at have fyldt nogle fisk i mine baljer, og mangler lidt inspiration. Det gør ikke noget at de ikke spiser koraller :i

Hvidbrystet kirurg er min favotit
http://www.saltvandssiden.dk/arter/vis/17/

Konge — 8. januar 2007, 17:18

Her er min: http://www.saltvandssiden.dk/arter/vis/116/

Pseudanthias hawaiinsis - Jeg tror dog jeg vil nøjes med at opleve den på Hawaii en dag 🙂

Lord Mike — 8. januar 2007, 17:38

Uden tvivl min Neocirrhitus armatus.



Erik N — 8. januar 2007, 17:53

Rigtig sej fisk der Lord Mike, Desværre er de vist ikke til at få her hjemme uden man skal slippe en formue :-( Men jeg leder lidt efter en selv :-)

Lord Mike — 8. januar 2007, 17:56

Enig, den er ikke billig.

viggo0 — 8. januar 2007, 17:56

Chaetodon Melanotus, Gramma Loreta eller Synchiropus Splendidus? - får nok aldrig bestemt mig :-)

Lomholt — 8. januar 2007, 18:00

Uha, det er et svært spørgsmål. Hvis jeg skal vælge, og det skal jeg vel, så er min yndlingsfisk den, jeg har i min profil :e

Janne — 8. januar 2007, 19:12

#4: Jeg har set den et par gange hos Zoogiganten i Lomma, i Sverige. Hvis du VIRKELIG bare må have den, er det et godt sted at lede.

Min yndlingsfisk pt er nok mine Klovnfisk, A. ocellaris. Dels er de jo flotte i farverne, dels har de meget mere adfærd end jeg havde regnet med, da jeg startede med saltvand. Min gobi, Amblyeleotris wheeleri, kunne få en andenplads, hvis den ellers gad vise sig :x . Derudover er jeg ret vild med Pseudochromis fridmani, der er en af de allerflotteste af de fisk, jeg regner med at kunne holde på et eller andet tidspunkt.

Hvam — 8. januar 2007, 21:12

Benny bicoler.

Fræk, søvmmer baglends og ligger i huller ned hovet ude. :e

jan — 9. januar 2007, 00:10

Helt sikkert min lille yngling, det er lige før den springer op af vandet når jeg nærmer mig akvariet



malawijesper — 9. januar 2007, 11:52

Helt klart klovnfisken for mit vedkommende :e



malawijesper — 9. januar 2007, 11:53

haha jan den ser noget skræmmende ud.... :e

neonfisken — 9. januar 2007, 13:35

Paracentropyge boylei

mvh. mikkel

Esben — 9. januar 2007, 21:55

Der er jo mange man er helt tosset med. Men Pomacanthus imperator er nok min ynglingsfisk 🙂

Lomholt — 9. januar 2007, 22:22

Ja det er svært at vælge, for ikke at sige umuligt. Mend et er jo kun et positivt problem hehe! 😉 Man burde næsten inddele fiskene efter farvepragt, adfærd, akvariestørrelse og lignende når/hvis man ønsker at fremhæve én frem for en anden.

jan — 10. januar 2007, 02:06

Lool #12 den er så sød, men lidt for kærlig efter min smag, den vil meget gerne hen til mine fingre 😉

Den her er syg i låget..... 😉



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.